M-346. /Photobucket

Dodatkowe maszyny M-346 Master dla włoskich sił powietrznych [WIDEO]

Firma Finmeccanica (od niedawna Leonardo) podpisała kontrakt o wartości ponad 300 mln euro z włoskim urzędem zamówień wojskowych (ARMAEREO) działającym w ramach włoskiego MON na dziewięć kolejnych samolotów szkolenia zaawansowanego M-346 Master dla włoskich sił powietrznych.

Kontrakt na nowe M-346 Master podpisali: Grazia Nunnari, szef do spraw kontraktów krajowych i międzynarodowych we włoskim MON; oraz Filippo Bagnato, dyrektor Finmeccanica Aircraft Division w obecności inspektora generalnego gen. Francesco Langella, dyrektora ARMAEREO i szefa sztabu włoskiego lotnictwa, generała Pasquale Preziosa.

Dzięki tej umowie liczba szkolno-treningowych maszyn M-346 Master zamówionych przez Włochy (we Włoszech maszyna nowi nazwę T-356A) wzrasta do 18. Dostawa nowych maszyn rozpocznie się w tym roku i zostanie zakończona do 2018 roku.

Mauro Moretti, dyrektor naczelny włoskiej Finmeccanica oświadczył:

?Alenia Aermacchi M-346 jest najbardziej zaawansowanym samolotem szkolnym obecnie dostępnym na rynku, jedynym na świecie, który przeznaczony jest do szkolenia pilotów, którzy będą latać na nowej generacji samolotów wysokiej wydajności. Zdobył [M-346] wszystkie najważniejsze przetargi międzynarodowe i zdecydowaliśmy, że ten samolot będzie brał w rywalizacji, aby być platformą, na której opierać się będzie nowy amerykański samolot treningowy”.

Ciekawostka: W dniu 23 lutego br. Raytheon, wspólnie z Finmeccanicą, zaproponowali maszynę bazująca na M-346 oznaczoną jako T-100 w programie T-X na nowe samoloty szkolenia zaawansowanego dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF).

Kontrakt obejmuje również obsługę logistyczną oraz dodatkową fazę rozwoju zaawansowanych zintegrowanych systemów szkoleniowych, które posiada samolot w swej istocie i które obejmują również cyfrowe pomoce szkoleniowe, symulatory i infrastrukturę w bazie lotniczej Lecce-Galatina.

Obecnie zamówienia na samoloty szkolno-treningowe M-346 złożyły takie kraje jak Włochy (18), Izrael (30), Singapur (12) oraz Polska (8) – co po podsumowaniu daje nam 68 maszyn.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.