M. Świerczek – „Największa klęska polskiego wywiadu. Sowiecka operacja dezinformacyjna „Trust” 1921 – 1927” [RECENZJA]

Operacja dezinformacyjna MOCR-Trust była jedną z najbardziej błyskotliwych operacji sowieckich służb specjalnych. Stała się również swoistym symbolem porażki aparatu wywiadowczego II RP. M. Świerczek w książce pt. Największa klęska polskiego wywiadu. Sowiecka operacja „Trust„ 1921 – 1927”, która na krajowym rynku ukazała się nakładem wydawnictwa Fronda odsłania kulisy jej realizacji. Omówienie specyfiki działania sowieckich służb specjalnych czy konfrontacja autora z mitami dotyczącymi operacji Trust sprawia, że mamy do czynienia z pozycją bardzo wartościową i ciekawą zarazem.

Autor dokonuje starannego wprowadzenia do tematu zapoznając czytelnika zarówno aparatem pojęciowym teorii wywiadu i działań operacyjnych, jak również z uwarunkowaniami, które stanowiły tło działań sowieckich służb. Skrupulatnie przybliża nam specyfikę operacji i modus operandi sowieckiego wywiadu. Na recenzowaną pozycję złożyło się w sumie aż sześć logicznie uporządkowanych rozdziałów, a sama książka liczy przeszło 400 stron.

Dociekania autora pozwalają również odnieść się do działań współczesnych rosyjskich służb specjalnych, zwłaszcza tych w lokalnym (także operacji dezinformacyjnych w polskiej przestrzeni informacyjnej) i globalnym środowisku informacyjnym. Warto podkreślić, że na podstawie analizy literatury i specyfiki aktywnego kontrwywiadu autor zaproponował własną definicję dezinformacji, jako zasadniczego instrumentu służb specjalnych.

„Pomysł tej – nie da się ukryć – błyskotliwej operacji wyszedł z gabinetu Feliksa Dzierżyńskiego. „Trust“ to precyzyjnie przygotowana i brawurowo poprowadzona akcja dezinformacyjna – matka wszystkich późniejszych akcji sowieckich służb wywiadu.”

M. Świerczek, Największa klęska polskiego wywiadu. Sowiecka akcja dezinformacyjna „Trust” 1921-1927, wyd. Fronda, Warszawa 2020.

Trzeba przyznać, że autor wykonał tytaniczną pracę i w sposób skrupulatny zmierzył się ze operacją sowieckich służb. Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku operacji Trust wiele informacji i źródeł zostało zmanipulowanych. Książka jest nie tylko ciekawa, lecz może mieć utylitarny charakter dla podmiotów zaangażowanych w identyfikacje i przeciwdziałanie wrogim operacjom wpływu. Warto wyciągnąć wnioski chociażby z porażki Oddziału II SG WP w starciu z sowieckimi służbami.

Operacja dezinformacyjna MOCR-Trust, jako protoplasta wszystkich późniejszych działań kontrwywiadowczych nie doczekała się jak dotąd tak obszernego opracowania. Książka M. Świerczka z powodzeniem wypełnia lukę w tym obszarze poznawczym. Z uwagi na specyfikę zagadnienia i naukowy charakter opracowania, książka ta skierowana jest zdecydowanie do bardziej wymagających odbiorców. Lektura wciągnie również czytelników zainteresowanych problematyką funkcjonowania służb specjalnych i uwarunkowaniami okresu międzywojnia.


Autorzy: Marek Świerczek

Tytuł: Największa klęska polskiego wywiadu. Sowiecka akcja dezinformacyjna „Trust” 1921-1927

Wydawnictwo: Fronda

Oprawa: Miękka

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 423

Format: 156 x 225

ISBN: 978-83-8079-527-3

>>>>Książkę można kupić tutaj<<<<


Wydawnictwo Fronda wydaje nietuzinkowe książki w trzech głównych kategoriach: publicystyka konserwatywno–prawicowa, książki historyczne odkłamujące historię Polski i świata, literatura katolicka podawana w nowatorskiej formie. Z roku na rok wydawnictwo bardzo prężnie się rozwija i z małej oficyny, oferującej swoim odbiorcom wartościowe, aczkolwiek niszowe publikacje, stało się przedsiębiorstwem z ogromnym potencjałem.

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.