Fot. Departament Obrony USA.

Macierewicz: Powstaną wojska cybernetyczne w ramach sił zbrojnych RP

W czasie III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział utworzenie kolejnego rodzaju wojsk. Wojska cybernetyczne Cyber Unit będą reagować na zagrożenia cyfrowe, które już dziś są kluczowe w kontekście bezpieczeństwa całego państwa.

W poniedziałek, 9 października br. podczas zorganizowanego przez Instytut Kościuszki, III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC w Krakowie, które jest jedną z najważniejszych tego typu konferencji w Europie, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział utworzenie wojsk cybernetycznych, na co zostanie przeznaczone 2 mld PLN. Szef MON nie wskazał jednak żadnych ram czasowych dla ich powstania, ani czy będą formalnie szóstym rodzajem sił zbrojnych, czy też może będą funkcjonować w ramach istniejącej struktury, ale zapotrzebowanie osobowe według ministra wynosi co najmniej 1 tysiąc żołnierzy.

Podjęliśmy decyzje o utworzeniu wojsk cybernetycznych. Na polu technologicznym trwa ciągły wyścig zbrojny, nie ma w tym momencie jednostki, która nie byłaby narażona na zagrożenia cybernetyczne. To również kluczowe wyzwanie dla bezpieczeństwa całego państwa. Wojska cybernetyczne ?Cyber Unit? są więc koniecznością. ? powiedział szef MON.

Działania ministerstwa w tym zakresie będą koordynowane z Kancelarią Prezydenta RP i Biurem Bezpieczeństwa Narodowego (BBN), a także departamentem ds. wyzwań cyfrowych i cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Premiera, którego powołanie tego samego dnia zapowiedziała premier Beata Szydło.

W Polsce doświadczyliśmy ataków cybernetycznych tuż przed szczytem NATO w Warszawie. Także w tym roku, pod koniec czerwca wirus Petya zadał poważne straty Ukrainie i przedsiębiorstwom ukraińskim. Z kolei w lipcu zaatakowano amerykańskie elektrownie, w tym elektrownie jądrowe. Podczas nielegalnego referendum w Katalonii rosyjscy hakerzy pomogli złamać blokady na serwerach gromadzących głosy, założone przez rząd Hiszpanii. Nasz główny przeciwnik uczynił z informacji swoją najważniejszą broń. Wykorzystywane są wszelkie środki, dzięki którym można zmanipulować opinię publiczną. Całe społeczeństwa mogą być zainfekowane narzędziami propagandowymi. MON ponosi odpowiedzialność za zapewnienie cyberbezpieczeństwa w cyberprzestrzeni na poziomie państwowym i nikt nie zwolni nas z tej odpowiedzialności. ? wyjaśnił powód planów resortu Antoni Macierewicz.

Fot. cybersecforum.prowly.com

Podobnego zdania była również obecna na konferencji w Krakowie minister cyfryzacji, Anna Streżyńska:

Cyfrowe państwo musi być bezpieczne. Jestem przekonana, że dzięki ustawie nad którą teraz pracujemy, Polska będzie krajem bardziej odpornym na ataki i zagrożenia płynące z cyberprzestrzeni.

Głos podczas Forum CYBERSEC zabrał także unijny komisarz ds. bezpieczeństwa, Sir Julian King:

Bezpieczeństwo w sieci jest tak samo istotne, jak poza nią. Narodowe cyber-prawa powinny obowiązywać globalnie, tak jak to jest w przypadku praw niezwiązanych ze sferą cyber. Zespoły szybkiego reagowania powoływane są już w całej Europie. Należy skupić się na odporności, ograniczaniu i obronie.

Przypomnijmy, że podczas XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) 2017 w Kielcach, w dniu 5 września br. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A. i firma Exatel powołały do życia nową spółkę, QBiTT Sp. z o.o., która będzie dostarczać rozwiązania z obszaru cyberbezpieczeństwa dla sektora zbrojeniowego w Polsce (czytaj więcej: MSPO 2017: PGZ i Exatel powołały spółkę QBiTT na potrzeby cyberbezpieczeństwa).

Odbywające się już po raz trzeci Forum CYBERSEC to dwa dni intensywnych debat, 150 prelegentów i ponad 1000 uczestników z całego świata. Konferencja odbywa się tydzień po Szczycie Cyfrowym UE, który miał miejsce w dniu 29 września br. w Tallinie. W stolicy Estonii, szefowie państw i rządów omówili najważniejsze wyzwania cyfrowej przyszłości Europy. Krakowskie wydarzenie jest okazją do kontynuacji tej dyskusji, tym razem w gronie polskich i europejskich decydentów politycznych, a także wiodących ekspertów branży i globalnych liderów sektora prywatnego. Uczestnicy Forum nie tylko omówili kluczowe wyzwania, ale również sformułowali praktyczne i innowacyjne rekomendacje, które będą mogły zostać wdrożone do polityk oraz strategii cyberbezpieczeństwa państw, organizacji międzynarodowych i przedsiębiorstw.

Cyberbezpieczeństwo na świecie

Warto zauważyć, że wiele państw powołuje dowództwa wojskowe na najwyższym poziomie do zadań walki z zagrożeniami cybernetycznymi. W dniu 22 sierpnia br. prezydent Donald Trump ogłosił, że powstałe w 2009 roku Dowództwo Cybernetyczne Stanów Zjednoczonych (U.S. Cyber Command; USCYBERCOM) zostanie wydzielone spod Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i stanie się 10. zintegrowanym dowództwem wojskowym.

Wcześniej, w dniu 1 kwietnia br. Niemcy powołali do życia Dowództwo Przestrzeni Cybernetycznej i Informacyjnej (Kommando Cyber- und Informationsraum; KdoCIR) (czytaj więcej: RFN: Cyber Dowództwo nowym rodzajem sił zbrojnych), a zwiększenie nakładów na cyberbezpieczeństwo zapowiedzieli w dniu 6 listopada ub. r. Brytyjczycy (czytaj więcej: Wielka Brytania zainwestuje w cyberbezpieczeństwo).

Poza Sojuszem Północnoatlantyckim osobne struktury związane z cyberprzestrzenią powstały w Korei Południowej (czytaj więcej: Powstaje południowokoreańskie centrum cyberbezpieczeństwa), a ataki cybernetyczne na poziomie państwowym w ostatnich latach przeprowadzają m.in. Chiny i Rosja, która w dniu 5 grudnia 2016 roku, decyzją prezydenta Władimira Putina, utworzyła wojska informacyjne.

Źródło:

cybersecforum.prowly.com: Podjęliśmy decyzje o utworzeniu wojsk cybernetycznych – zapowiedział w czasie CYBERSEC Forum w Krakowie Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz

Czytaj także:

Największy cyberatak w historii?

Estonia: trwają ćwiczenia cyberobrony NATO

Dwie fale cyberataku na Stany Zjednoczone i inne państwa

Iran rozwinie krajowy system ostrzegania przed atakami cybernetycznymi

Doktryna cyberbezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej ? 22 stycznia 2015

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.