Marcin Ciszewski ?Krüger. Szakal. Tom I? – recenzja

W dniu 23 listopada br. nakładem wydawnictwa WarBook ukazało się drugie wydanie powieści Marcina Ciszewskiego pod tytułem ?Krüger. Szakal? – tym razem autor zabiera nas do XX wieku i przedstawia losy inteligentnego i bezwzględnego złodzieja Wilhelma Krügera.

Fabuła powieści Marcina Ciszewskiego pod tytułem ?Krüger. Szakal? toczy się na początku XX wieku ? w czasie gdy Polska powstaje z kolan po rozpadzie państw zaborczych. Miejsce akcji to przede wszystkim Lwów oraz Warszawa. Akcja powieści rozpoczyna w dniu 30 października 1918 roku w Warszawie, gdy główny bohater ?inteligentny, bezwzględny i drapieżny? Wilhelm Krüger uderza wraz z dobrze zorganizowaną szajką złodziei na Bank Zachodni, rabując zgromadzone w nim kosztowności. Napad na Bank Zachodni kończy się połowicznym sukcesem, mimo idealnego planu, szajka złodziei wpada w zasadzkę, w której giną ludzie ? zrządzenie losu sprawia, że pojawia się świadek napadu osoba posiadająca osobistą motywację ukarania Krugera.

W tym momencie grupa zmuszona jest do natychmiastowej ucieczki samochodem z Warszawy do Lwowa ? gdzie mieści się ich kryjówka i gdzie toczy się zdecydowana większość zdarzeń przedstawionych w powieści. Tropem bezwzględnej szajki złodziei ruszają dwie postacie, komisarz Jan Waligóra prowadzący śledztwo w sprawie napadu na bank oraz Iwan Piotrowicz Kolcow, były żołnierz armii cesarskiej, który pragnie wyrównać rachunki z głównym bohaterem. Tuż po przybyciu do Lwowa ? niespokojnego i niestabilnego miasta, w którym wkrótce wybuchają ciężkie walki pomiędzy polskimi a ukraińskimi oddziałami ? czytelnik poznaje dokładniej siostrę głównego bohatera Ewelinę, postać, która wywrze duży wpływ na dalszą fabułę.

W wyniku sprzeczki, jakiej doszło pomiędzy członkami szajki złodziei, Kruger oddala się, chcąc ochłonąć po kłótni. Pogrążony w złości i myślach główny bohater trafia w samo centrum walk niepodległościowych ? nie mając wyboru, przyłącza się do walki, zabijając wielu ukraińskich żołnierzy. Niestety w wyniku potyczki sam odnosi ciężkie rany? znajduje schronienie w domu szanowanej i wpływowej rodziny Brochwiczów. Tymczasem tropem szajki do odciętego od świata i pogrążonego w ciężkich walkach Lwowa wyrusza Iwan Piotrowicz Kolcow z zamiarem wymierzenia ?względnej? sprawiedliwości i wyrównania rachunków z rodziną Krugerów – po odnalezieniu kryjówki szajki i ujrzeniu siostry Krugera zmienia jednak zdanie.

Jak potoczą się losy Wilhelma Krügera, czy otrzymane w walce obrażenia zostaną wyleczone i bohater powróci do pełni sprawności? Czy weźmie dalszy udział w walkach o niepodległość? Czy ostatecznie główny przeciwnik naszego bohatera dokona upragnionej zemsty? O tym musicie przekonać się sami.

OCENA: Oczywiście to nie pierwsza książka autora, którą miałem przyjemność przeczytać ? niektóre z nich szczerze mówiąc, nie przypadały mi do gustu, ale jeśli chodzi o powieść ?Krüger. Szakal? to jestem pod wielkim wrażeniem kunsztu pisarskiego Marcina Ciszewskiego. Książka posiada wszystko to co potrzebne do sukcesu ? autor przybliża wydarzenia historyczne, nie pomijając kwestii rewolucji bolszewickiej, walk polsko-ukraińskich czy rozpadu zaborców. Poza tym powieść Marcina Ciszewskiego pełna jest szczegółowych opisów sylwetek bohaterów ? auto ukazuje ich przeszłość, wyjawiając przy tym motywy, jakie kierują nimi w dorosłym życiu ? scen walk oraz intrygujących historii (patrz. zabójstwa młodych kobiet).

Powieść pod tytułem ?Krüger. Szakal? to doskonała propozycja dla każdego miłośnika historii, czy literatury sensacyjnej. Polecam serdecznie, Adrian Blicharz!


MARCIN CISZEWSKI ? Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako dziennikarz, muzyk i agent nieruchomości. Zadebiutował w 2008 roku powieścią „www.1939.com.pl”, rozpoczynając cieszący się olbrzymią popularnością wojenno-sensacyjny cykl Wojna.pl („www.1939.com.pl”, „www.1944.waw.pl”, „Kapitan Jamróz„, „www.2012ru.pl„, „www.afgan.com.pl”). Ma na swoim koncie kilka kryminałów („Mróz”, „Upał”, „Wiatr”), zbiór scenariuszy filmowych oraz paradokumentalną powieść „Powstanie Warszawskie. Wędrówki po walczącym mieście„. Tom „Kruger. Szakal” rozpoczął nowy, czterotomowy cykl o Wilhelmie Krugerze, lwowskim złodzieju wplątanym w tryby wielkiej historii u zarania niepodległości II Rzeczpospolitej.


kruger-tom-1-szakal-b-iext46532780

Autor: Marcin Ciszewski

Tytuł: Krüger. Szakal. Tom I

Wydawnictwo: WarBook

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-645-2365-6

Liczba stron:  320

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.