Marcin Ciszewski „Krüger. Tygrys. Tom II” – recenzja

W dniu 23 listopada br. nakładem wydawnictwa WarBook ukazało się wydanie drugiego tomu powieści Marcina Ciszewskiego pod tytułem ?Krüger. Tygrys? – książka stanowi bezpośrednią kontynuację pierwszej części i opisuje dalsze losy głównego bohatera Wilhelma Krügera pośród wojennej zawieruchy roku 1919 i wydarzeń na Ukrainie.

?Krüger. Tygrys?, drugi tom cyklu „Willhelm Krüger” stanowi kontynuację wydarzeń zawartych w pierwszej części powieści Marcina Ciszewskiego pod tytułem ?Krüger. Szakal?. Kruger i Cygan ruszają tropem Kolcowa i porwanej przez niego siostry głównego bohatera Eweliny. Niestety podczas przedzierania się przez dobrze obsadzoną przez oddziały ukraińskie i polskie linię frontu dwaj członkowie szajki złodziei rozdzielają się i trafiają do niewoli. W tym czasie bezwzględny porywacz Kolcow kontynuuje swoją pełną niebezpiecznych zdarzeń podróż do Kijowa mając u swojego boku bezradną Ewelinę – po drodze przypomina się jego mroczna strona, ukazuje się także rodzaj wpływu jaki ma ona na niego. Po dotarciu do celu swojej podróży przyłącza się do poznanego w Lwowie Andriejewa i zasila szeregi bolszewickiej policji politycznej Czeka – po pewnym czasie służby zostaje przydzielony do rozpracowania pewnej organizacji wojskowej.

Po ucieczce z więzienia Kruger i Mentor wyruszają tropem Kolcowa – posiadają nader dokładne informacje o jego planach – przedzierając się najpierw do Przemyśla a potem na wschód trafiają do dworu w Piaskach. Zrządzenie losu sprawia, że przybywają tam w momencie poprzedzającym atak pragnących rabunki i mordu chłopów i bolszewików – Mentor i Kruger zmuszeni są do aktywnego udziału w wielkiej bitwie obronnej. Po starciu bohaterowie zmuszeni są do tymczasowej zmiany planów.. po pewnym czasie trafiają jednak do celu swojej podróży.  Tam Kruger poznaje prawdziwe oblicze Mentora i dostaje propozycję nie do odrzucenia..

Czy stało się z Cyganem, wspólnikiem Krugera? Jaką propozycję otrzymał Kruger? Co potoczą się losy Eweliny? Czy Kolcow wykona powierzone mu zadanie? Jakie nowe informacje pojawiły się w śledztwie prowadzonym przez komisarza Waligórę? O tym musicie przekonać się sami.

OCENA: Drugi tom cyklu o Wilhelmie Krugerze opisuje dalsze losy głównego bohatera Wilhelma Krügera –  tym razem czytelnik ma jednak do czynienia ze znaczną liczbą rozwijających się wątków. Na pochwałę zasługuje stosowany przez autora styl dynamicznego przenoszenia uwagi czytelnika z jednego bohatera na drugiego – przejścia są częste, dzięki temu historia opisana w książce nie staje się monotonna i w konsekwencji nużąca. Czytając pierwszą część powieści nie zwróciłem większej uwagi na postać komisarza Waligóry, inaczej było podczas czytania drugiej części – drugi tom ukazał przełom i powiązania śledztw przez niego prowadzonych. Pojawienie się nowych tropów oraz zawziętość komisarza w dążeniu do wymierzenia sprawiedliwości sprawiły, że bardzo polubiłem tą postać. Tak jak w przypadku opisów walk w książkach cyklu Wojna.pl tak i tym razem autor wykonał świetną robotę – walki o dwór w Piaskach, w których młody bohater wziął czynny udział są bez wątpienia jednym z najlepiej przyjętych przez mnie wątków zawartych w powieści. Kolejnym ważnym dla mnie bo niezwykle wciągającym elementem lektury jest obszerny opis działań Krugera jak i jego śmiertelnego wroga w Kijowie – bardzo ciekawym wątkiem okazuje się także opis interakcji Kolcowa z porwaną przez niego siostrą głównego bohatera.

Powieść pod tytułem ?Krüger. Tygrys? to doskonała propozycja dla miłośników historii a przede wszystkim literatury sensacyjnej. Wielowątkowość i dynamiczne przejścia pomiędzy bohaterami opisywanymi w powieści pozwalają zapomnieć o całym bożym świecie. Polecam serdecznie, Adrian Blicharz!

MARCIN CISZEWSKI ? Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako dziennikarz, muzyk i agent nieruchomości. Zadebiutował w 2008 roku powieścią „www.1939.com.pl”, rozpoczynając cieszący się olbrzymią popularnością wojenno-sensacyjny cykl Wojna.pl („www.1939.com.pl”, „www.1944.waw.pl”, „Kapitan Jamróz„, „www.2012ru.pl„, „www.afgan.com.pl”). Ma na swoim koncie kilka kryminałów („Mróz”, „Upał”, „Wiatr”), zbiór scenariuszy filmowych oraz paradokumentalną powieść „Powstanie Warszawskie. Wędrówki po walczącym mieście„. Tom „Kruger. Szakal” rozpoczął nowy, czterotomowy cykl o Wilhelmie Krugerze, lwowskim złodzieju wplątanym w tryby wielkiej historii u zarania niepodległości II Rzeczpospolitej.


krger-tygrys-tom-iiAutor: Marcin Ciszewski

Tytuł: Krüger. Tygrys. Tom II

Wydawnictwo: WarBook

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-645-2367-0

Liczba stron:  313

>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.