Marcin Ciszewski „www.2012ru.pl” ? recenzja

Podróże w czasie są częstym tematem literatury popularnonaukowej i sci-fi oraz filmów. Cykl ?www? Marcina Ciszewskiego opowiada o oddziale specjalnym Wojska Polskiego pod dowództwem ppłk Jerzego Grobickiego, który dzięki amerykańskiemu urządzeniu, zwanym emiterem Mobile Defence System (MDS) przenosi się w czasie i ląduje w samym centrum wojny obronnej Polski 1939, postanawiając zmienić fatalny wynik tejże walki? Wydawnictwo WarBook wydało książkę ?www.ru2012.pl? (2011), będącą trzecią w cyklu ?www?, pod nieco zmienionym tytułem i z nową oprawą graficzną, pasującą do reszty tytułów, które dotąd ukazały się.

Na wstępie trzeba powiedzieć coś o okładce, gdyż to ona była powodem wydania drugiego książki Marcina Ciszewskiego. Została dostosowana do graficznego motywu innych książek z cyklu ?www?, na których mamy prosty schemat: dwie grafiki przedzielone tytułem. W przypadku ?www.2012ru.pl? na górze mamy skradającego się operatora JW GROM i transporter-wyrzutnię (TEL) rosyjskiej, międzykontynentalnej rakiety balistycznej RT-2PM Topol, a poniżej dwa niemieckie czołgi z czasów II wojny światowej, mianowicie Panzerkampfwagen VI Ausf. B Königstiger. Okładka robi wrażenie, jest bardzo klimatyczna i doskonale ukazuje z czym będziemy mieć do czynienia w książce.

Akcja powieści rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych tuż po zakończeniu ?www.1944.waw.pl?. Autor przenosi nas raz po raz z końcówki II wojny światowej, a potem do roku 2012 i 2007. Nasi bohaterowie: ppłk Jerzego Grobicki z żoną Nancy i synem Johnym, kpt. Jan Wieteska z żoną Rozalką i synem Stasiem oraz kpt. Wojciech Kurcewicz i kpr. Józef Galaś ? wszyscy pod zmienionymi tożsamościami jako biznesmeni polonijni z rodzinami, powracają do Polski, aby wyjaśnić w końcu sprawę emitera Mobile Defence System (MDS), który namieszał już zbyt wiele. Na lotnisku Warszawa-Okęcie stają się świadkami zamachu terrorystycznego z którego udaje się ujść cało tylko dzięki wojskowemu doświadczeniu. Niestety, emiter MDS, który podróżował oddzielnie zniknął, członkowie rodzin żołnierzy oraz kpt. Kurcewicz zostają wkrótce porwani, a kpr. Galaś znika. Ppłk Grobicki, razem z kpt. Wieteską rozpoczynają śledztwo, które prowadzi ich do Bornego Sulinowa, gdzie staną się świadkami realizacji operacji ?Jutrzenka?, kierowanej przez rosyjskie GRU, mającej na celu doprowadzenie do przeniesienia w czasie nowoczesnego sprzętu wojskowego, w tym czołgów podstawowych T-72 i ośmiu rakiet balistycznych RT-2PM Topol na pola bitew II wojny światowej, zmieniając dzieje świata i restytucję stalinizmu dzięki broni nuklearnej. Do gry wchodzą jednak nazistowskie Niemcy z batalionem SS i Obersturmbannführerem Otto Skorzenym na czele, realizując operację ?Neuer Welt? dzięki drugiemu emiterowi MDS, chcąc zdobyć rosyjską broń strategiczną i na swoją korzyść zakończyć II wojnę światową. W Bornem Sulinowie dochodzi do największej bitwy pancernej w Europie od 1945 roku?

Książka Marcina Ciszewskiego jest dynamiczna, trzyma w napięciu, a kolejne komplikacje i zwroty akcji tylko dodają jej kolorytu. Autor celowo przerzuca akcję raz ze współczesności, a raz do czasów II wojny światowej, by krok po kroku ułożyć wszystkie elementy układanki, którą jest spisek Sowietów i Nazistów, dający obu totalitarnym mocarstwom panowanie nad światem ? o ile na ich drodze nie staną Polacy. Kluczem do władzy jest broń nuklearna i nowoczesne środki jej przenoszenia ? wystarczy tylko użyć MDS. Czy nasi bohaterowie przeszkodzą w realizacji tej ponurej wizji alternatywnej historii? Musicie przekonać się sami.

MARCIN CISZEWSKI ? absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją historia najnowsza. Od lat, choć nie uprawia historii zawodowo, pasjonuje się przebiegiem II Wojny Światowej, ze szczególnym uwzględnieniem Kampanii Wrześniowej. W latach 90. pracował jako menadżer w międzynarodowych firmach deweloperskich. Trenował taekwondo, w którym osiągnął stopień 4 kup, boks tajski i narciarstwo alpejskie. W dorobku literackim autora znalazła się seria wydawnicza „www”, w skład której wchodzą powieści: ?www.1939.com.pl? (2008), ?www.1944.waw.pl? (2009), ?Major? (2010), ?www.afgan.com.pl? (2015), ?Scenariusze filmowe oraz nowela Porucznik Jamróz? (2015) i ?Kapitan Jamróz? (2016), cykl o Jakubie Tyszkiewiczu: ?Mróz? (2010), ?Upał? (2012) i ?Wiatr? (2014) oraz poza cyklami: ?Gliniarz? (2013), ?Krüger. Szakal? (2014) i ?Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście? (2016). W przygotowaniu są: ?Tygrys?, ?Lew? i ?Mgła?.

Inne recenzje książek tego Autora:

Marcin Ciszewski ?Powstanie Warszawskie. Wędrówka po walczącym mieście.? ? recenzja

Marcin Ciszewski ?Kapitan Jamróz? ? recenzja


2016-09-16_153521Autor: Marcin Ciszewski

Tytuł: www.2012ru.pl

Wydawnictwo: WarBook

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-64523-57-1

Liczba stron: 352

Format: 14,4 x 20,7 cm

      >>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.