Marek Czerwiński ?Snajperzy. Antologia opowiadań? – recenzja

W kwietniu bieżącego roku na rynku nakładem wydawnictwa Warbook pojawiła się książka Marka Czerwińskiego pod tytułem ?Snajperzy. Antologia opowiadań?. Niniejsza publikacja zawiera zbiór opowiadań autora ? zawartych wcześniej w innych pozycjach książkowych, jak i tych nowych ? o strzelcach wyborowych i snajperach. 

Na łamach najnowszej ponad pięciuset stronicowej publikacji Marka Czerwińskiego możemy zapoznać się z blisko czterdziestoma opowiadaniami o strzelcach wyborowych i snajperach. Lekturę antologii zaczynamy od krótkiej notki od autora i rozdziału o wdzięcznie brzmiącej nazwie ?Snajperzy ? historia i dzień dzisiejszy? gdzie zapoznajemy się z fachowym i rozbudzającym ciekawość czytelnika opisem fachu snajpera. Opowiadania zawarte w antologii Marka Czerwińskiego ułożono w sposób chronologiczny ? lekturę zaczynamy od poznania opowieści z czasów I wojny światowej a kończymy na czasach współczesnych, czyli konflikcie zbrojnym w Afganistanie i Iraku. Najwięcej historii zawartych w antologii opowiada oczywiście o okresie II wojny światowej, która poprzez swój ogrom i gwałtowność niejako wymusiła ewolucję zawodu snajpera.

Fragment szkolenia snajperów:

Na świecie jest wiele karabinów. Ale przed Tobą leży Twój karabin. Jest najlepszy spośród wszystkich, które znasz. Jest najlepszy, bo jest Twój. Jest Twoim przyjacielem, być może jedynym, który zawsze pozostanie Ci wierny. Twój karabin musi być zawsze gotowy do strzału. Jest Twoim życiem i śmiercią, łącznikiem między światami żywych i umarłych. Jesteś myśliwym, może ostatnim prawdziwym wojownikiem. Nie szukaj wielkiej chwały. Masz tylko wrogów po tamtej stronie i milczącą tolerancję wśród swoich. Za błąd zapłacisz własnym życiem. Ale to Ciebie będą się obawiać. Ty sprawisz, że strach sparaliżuje wszystkich. Będziesz nieprzenikniony jak mrok i groźny jak wąż. Będziesz cierpliwy i skuteczny. Każdy Twój strzał będzie jak wyrok, jak uderzenie pioruna znikąd?

Oprócz historii znanych z wcześniejszych publikacji autora, w publikacji znalazło się w niej także kilka nowych opowiadań. Akcja toczy się w różnych zakątkach globu ? najczęściej obserwujemy jednak stary kontynent. W czasie lektury antologii Marka Czerwińskiego mamy do czynienia ze snajperami różnych narodowości ? są tu m.in. Rosjanie, Amerykanie, Brytyjczycy czy Niemcy. W zbiorze blisko czterdziestu opowieści nie mogło naturalnie zabraknąć także Polaków. Naszych rodaków reprezentują postacie takie jak walczący na froncie zachodnim żołnierz 1 Dywizji Pancernej, o imieniu Jan, weteran kampanii wrześniowej Stanisław, który wykorzystał swoje znaczące umiejętności do rozpoczęcia prywatnego polowania na wrogów oraz ogarniętego żądzą zemsty na bestiach z UPA młodego Władysława.

Opinia

Książka Marka Czerwińskiego pod tytułem ?Snajperzy. Antologia opowiadań? to kolejna wyśmienita pozycja książkowa, która ukazała się za pośrednictwem doskonale znanego mi wydawnictwa Warbook. Zbiór opowiadań o strzelcach wyborowych i snajperach ukazuje wiele ciekawych i unikatowych sylwetek bohaterów – w tym naszych rodaków – oraz taktykę stosowaną przez tych jakże skutecznych myśliwych, których mottem jest slogan ?Naszą firmą jest wojna, a produktem śmierć”.

Antologia opowiadań Marka Czerwińskiego umiliła mi wiele kwietniowych wieczorów i bez wątpienia rozbudziła ciekawość w tym jakże rzadko poruszanym temacie snajperów i ich działań. Z czystym sumieniem mogę ją zatem polecić wszystkim pasjonatom broni i strzelectwa, literatury wojennej oraz okresu II wojny światowej. Osoby te bez wątpienia polubią profesjonalne ukazanie przez autora zmagań snajperów i oręża przez nich wykorzystywanego. Zagłębiając się w lekturę, czytelnik niejednokrotnie spojrzy na wszystko z perspektywy opisywanych przez autora bohaterów.

Lektura powinna przypaść do gustu także czytelnikom na co dzień stroniącym od publikacji w tej tematyce. Na pochwałę zasługuje tu forma, w jakiej autor przedstawia czytelnikowi swoje opowiadania o strzelcach wyborowych i snajperach. Zwykle stroniłem od publikacji w tej tematyce, albowiem większość autorów zdawała się nie pamiętać, iż głównym odbiorcą ich dzieła będzie osoba niekompetentna w tej dziedzinie i niemająca ochoty na ?zaawansowaną lekturę”. Marek Czerwiński podszedł jednak do tego problemu dojrzale ? choć momentami nie brakuje w jego publikacji specjalistycznych opisów, to nie są one męczące ? umożliwiając wszystkim czytelnikom czerpanie przyjemności z lektury.

Polecam!

Naprawdę warto!

Kim jest autor?

Marek Czerwiński podpułkownik Wojska Polskiego, doktor nauk humanistycznych, historyk uzbrojenia. Autor 23 książek dotyczących broni wyborowej, kolekcjonerskiej, sportowej i myśliwskiej. Lektor, instruktor i sędzia strzelectwa myśliwskiego. Publikuje w wielu pismach specjalistycznych, m.in. w ?Łowcu Polskim?, ?Broni i Amunicji?, ?Strzale. Magazynie o broni?, ?Sezonie?, ?Zachodnim Poradniku Łowieckim? i kilku innych pismach branżowych.


Autor: Marek Czerwiński

Tytuł: Snajperzy. Antologia opowiadań

Wydawnictwo: Warbook

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2019

ISBN: 978-83-65904-36-2

Liczba stron: 528

Format: 144×207 mm

> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.