Storm Shadow / SCALP. /Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Francuskiej

MBDA zmodernizuje pociski manewrujące Storm Shadow / SCALP

Ministerstwa Obrony Republiki Francuskiej i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wspólnie ogłosiły, że modernizacją pocisków manewrujących Storm Shadow / SCALP EG w połowie ich przewidzianego okresu eksploatacji zajmie się koncern zbrojeniowy MBDA. 

Jak podkreśla komunikat prasowy koncernu MBDA wspólna decyzja władz z Londynu i Paryża to kolejny ?istotny krok we francusko-brytyjskich programach?. Modernizacja ma pozwolić na wydłużenie okresu przydatności i efektywności tego rodzaju uzbrojenia w stosunku do spodziewanej ewolucji zagrożeń w następnej dekadzie. Decyzja ma także wpływać pozytywnie na kontynuację współpracy nad środkami rażenia dalekiego zasięgu ? koncern zaznacza, że rozpoczęła się ona w 1996 roku wraz z programem Storm Shadow / SCALP.

? Program Storm Shadow / SCALP ma szczególne znaczenie dla [koncernu] MBDA, ponieważ doprowadził do utworzenia Matra BAe Dynamics, która była modelowym rozwiązaniem dla całej grupy MBDA. Model ten do dziś pozostaje wyjątkowy w całym przemyśle obronnym. Zapewnił naszym klientom w Europie i innym odbiorcom eksportowym dostęp do zdolności operacyjnych, w tym pocisków Metero i Aster przystępnych cenowo.

? powiedział Antoine Bouvier, prezes koncernu MBDA.

Program modernizacji w połowie okresu ich eksploatacji obejmie fazę rozwojową ? etap weryfikacji w trakcie prób w locie ma być realizowany w 2019 roku. Oczekuje się, że pierwsze zmodernizowane pociski Storm Shadow / SCALP EG zostaną zwrócone ich użytkownikom, a więc brytyjskim i francuskim siłom zbrojnym w 2020 roku.

? Połączona inwestycja obu państw zapewni, że Storm Shadow / SCALP utrzyma optymalne zdolności przez wiele lat. To także wyraz zaufania rządów Francji i Wielkiej Brytanii do możliwości MBDA w obszarze europejskich programów obronnych.

? powiedział Dave Armstrong, Dyrektor Wykonawczy Grupy i Dyrektor Zarządzający MBDA.

Storm Shadow / SCALP

Francusko-brytyjski pocisk manewrujący SCALP EG/Storm Shadow. / Wikimedia Commons.

Produkowany od 2002 roku SCALP EG/Storm Shadow jest to francusko-brytyjski pocisk manewrujący (cruise) klasy odpal i zapomnij (fire and forget), produkowany przez MBDA i zaprojektowany do niszczenia punktowych celów umocnionych oraz odkrytych. Pocisk ma 5,1 metra długości, 1 metr średnicy, a rozpiętość wysuwanych skrzydeł wynosi 2,84 metra. Masa pocisku to 1.230 kg, a głowicy bojowej typu BROACH (Bomb Royal Ordnance Augmented Charge) to 450 kg. Zasięg pocisku to ponad 560 km, a jeden egzemplarz wart jest 790.000 GBP (prawie 4,49 mln PLN wg obecnego kursu ? przyp. red.). Wersja francuska różni się od wersji brytyjskiej jedynie interfejsem łączącym pocisk z nosicielem: we Francji są to samoloty Dassault Mirage 2000 i Rafale, a w Wielkiej Brytanii Tornado GR.4 i Eurofighter Typhoon. Od czasu wejścia do służby w 2003 roku, zostały użyte bojowo prawie 200 razy m.in. podczas międzynarodowej operacji wojskowej skierowanej przeciw tzw. Państwu Islamskiemu (ISIS) (czytaj także: Francuzi zniszczyli wytwórnię rakiet w Syrii).

Źródło: MBDA 

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.