Wyrzutnia systemu MEADS. / fot. MEADS International.

MEADS dla Turcji?

Rząd w Ankarze rozważa wspólny zakup z Niemcami systemu antybalistycznego i przeciwlotniczego MEADS w miejsce zarzuconego planu nabycia chińskiego systemu FD-2000.

W związku ze zwiększeniem zagrożenia na granicy turecko-syryjskiej, a także zarzuceniem pozyskania chińskich systemów ziemia-powietrze FD-2000, Ankara rozważa przyspieszenie zakupów nowych systemów przeciwlotniczych i antybalistycznych wspólnie z Niemcami.

W wywiadzie dla portalu Defence News, wysokiej rangi urzędnik z SSM (Savunma Sanayii Müsteşarl???; Podsekretariat Przemysłu Zbrojeniowego), zajmujący się zamówieniami dla Sił Zbrojnych Turcji powiedział, że w przypadku systemu MEADS:

W szczególności jego skanowany fazowo radar zapewniający 360-stopniową ochronę wygląda zachęcająco. (?) Ten system mógłby wpisywać się w nasze wymagania w pokrywaniu jak największego obszaru, jak najmniejszą liczbą systemów.

Zainteresowanie Turcji systemem MEADS wynika także z zapowiedzi przez rząd Republiki Federalnej Niemiec w maju ubiegłego roku o zastąpieniu użytkowanego przez Bundeswehrę systemu Patriot w ramach programu TLVS (Taktisches Luftverteidigungssystem) właśnie tymi rakietami. Turecki urzędnik dodał także, że przedstawiciele Ankary poruszali temat ewentualnego zakupu systemu MEADS podczas wizyty w Berlinie. Jak na razie rozmowy miały nieoficjalny charakter.

Rząd Ahmeta Davuto?lu zrezygnował z negocjacji z chińskim CPMIEC (China Precision Machinery Import-Export Corporation) ws. zakupu systemu FD-2000 (jest to eksportowe oznaczenie HQ-9 ? przyp. red.) i zlecił rodzimym przedsiębiorstwom z branży: Roketsan oraz ASELSAN A.Ş. (Askeri Elektronik Sanayi) opracowanie własnego. Te jednak, określiły potrzebny czas na realizację takiego zlecenia na co najmniej 10 lat. W związku z tym, Ankara wyraziła wstępne zainteresowanie amerykańsko-włosko-niemieckim systemem MEADS.

MEADS (Medium Extended Air Defence System) ma być zestawem rakietowym klasy ziemia-powietrze średniego zasięgu do zwalczania samolotów, taktycznych pocisków balistycznych oraz pocisków manewrujących. System jest w trakcie testów jako projekt międzynarodowy w ramach agencji NAMEADSMA (NATO Medium Extended Air Defense System Management Agency), składającej się z koncernów Lockheed Martin (USA), EADS i MBDA Deutschland GmbH (Niemcy) i MBDA Italia (Włochy), tworzących konsorcjum MEADS International, Inc.

fot. MEADS International.

fot. MEADS International.

Czytaj także:

Rosyjskie systemy przeciwlotnicze S-400 dla Indii?

Chiny wzmocniły sporne wyspy na Morzu Południowochińskim

Holandia stawia na system Patriot

Belgia kupi baterie Patriot?

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.