Wyrzutnie rakiet baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104 Patriot. / Wikimedia Commons

Memorandum polsko-amerykańskie ws. systemu obrony powietrznej Patriot

W dniu 6 lipca br. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz poinformował o podpisaniu z Departamentem Obrony USA memorandum ws. zamówienia przez Polskę zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot. Należy podkreślić, że dokument nie ma mocy wiążącej w rozumieniu prawa międzynarodowego.

W czwartek, 6 lipca br. podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Obrony Narodowej, z udziałem szefa resortu Antoniego Macierewicza, sekretarzy stanu Bartosza Kownackiego i Tomasza Szatkowskiego oraz prezesa zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) S.A. Błażeja Wojnicza.

Szef MON poinformował, że:

Podpisano memorandum informujące, że rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, takiej jakiej używają wojska USA. (…) Konfiguracja, w której nabywamy rakiety Patriot jest specjalnie dostosowana do polskich wymogów. Żadna inna armia świata dotychczas nie miała możliwości uzyskania rakiet Patriot w konfiguracji szczególnie dobranej i dostosowanej do wymogów. (…) Rokowania ws. systemu Patriot nie przyspieszyłyby, gdyby nie była to administracja prezydenta Donalda Trumpa. To ważne ze względu na przeciwnika, który stoi naprzeciwko nas; ze względu na rakiety Iskander, które zagrażają Polsce i które muszą być skutecznie zwalczane przez rakiety Patriot. (…) Te rokowania dotyczące rakiet Patriot nie przyspieszyłyby i nie napotkałyby na tak przyjazną i otwartą postawę rządu Stanów Zjednoczonych, jak to w memorandum jest sformułowane, gdyby nie była to administracja pana prezydenta Donalda Trumpa. (…) Pierwsze baterie rakiet Patriot mają trafić do Polski do 2022 r., a wraz z nabyciem wyrzutni rakiet Homar uzupełnia to całościową strukturę polskiego systemu obronnego – czyli tarczy antyrakietowej dającej nam pełne bezpieczeństwo przed jakimkolwiek przeciwnikiem dysponującym jakąkolwiek bronią mogącą Polsce zagrażać.

Szczegóły memorandum:

Zgodnie z treścią zawartego między Polską a Stanami Zjednoczonymi memorandum, w dniu 9 czerwca br. sekretarz obrony USA gen. James Mattis przekazał, że Agencja ds. Współpracy Obronnej (Defense Security Cooperation Agency; DSCA) i Departament Wojsk Lądowych (Department of the Army; DA) określi mapę drogową dla procedury FMS (Foreign Military Sales) i przekaże ofertę (Letter of Authorization; LoA) jako odpowiedź Polski ws. zamówienia zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot. Zgodnie z tym dokumentem, zastępca Sekretarza Armii odpowiedzialny za Eksport Uzbrojenia i Współpracę zarysował stopniowe podejście do spełnienia wymagań dotyczących obrony antyrakietowej w Polsce.

Jak wynika z memorandum, Stany Zjednoczone zamierzają niezwłocznie przedstawić ofertę (LOA) dla Polski zgodnie z wymaganiami programu ?Wisła? wskazanymi w tym liście, przy jednoczesnym przestrzeganiu praw i przepisów USA oraz wszystkich pozwoleń na transfer technologii, a także zgód i aprobat Kongresu. Wygląda to następująco:

  • Faza I. Wojska Lądowe (US Army) zamierzają przekazać ofertę (LOA) Polsce w ramach systemu Patriot do grudnia 2017 roku w konfiguracji użytkowanej przez nie, która obejmuje cztery (4) jednostki (fire units) systemu Patriot w konfiguracji 3+ z rakietami PAC-3 MSE i sieciocentrycznym systemem dowodzenia IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). Stany Zjednoczone nie są w stanie dostarczyć bieżących radarów w konfiguracji Patriot w celu wypożyczenia lub późniejszego odkupu. Przewidywany czas dostawy rozpocznie się w 2022 roku, a osiągnięcie zdolności operacyjnej oczekiwane jest w 2023 roku.
  • Faza II. Na podstawie wymagań programu ?Wisła?, przedstawionych przez MON oraz w ramach realizowanej dla Polski procedury FMS, Stany Zjednoczone zamierzają kontynuować, w ramach przepisów ustawach oraz regulacji agencji DSCA integrację rakiet SkyCeptor, radaru dookólnego AESA (Active Electronically Scanned Array) 360 stopni w technologii azotku gali (GaN) i polskich sensorów dla polskiej architektury systemu ?Wisła?. Zdolność Departamentu Obrony USA do wdrożenia systemu uwarunkowane jest otrzymaniem dodatkowych informacji technicznych i harmonogramu pozyskania systemu z Polski oraz uzyskaniem zgód władz wyższego szczebla. Planowane przedstawienie oferty (L0A) w wersji dla drugiej fazy przewidziano na koniec roku kalendarzowego 2018.

Pocisk rakietowy SkyCeptor na ekspozycji Raytheon Company w czasie MSPO 2016 w Kielcach. / fot. Paweł A. Kmiecik.

Dodatkowo, Stany Zjednoczone będą zmierzały do przeniesienia (udostępnienia) maksymalnego poziomu technologii, dozwolonej w ramach polityki USA, związanej z 69 obszarami, które zawierają 12 obszarów krytycznych przedstawionych przez stronę polską i przekazanymi wcześniej w oficjalnym trybie stronie amerykańskiej. Obszary te obejmują m.in. technologie związane z nowym radarem i pociskiem SkyCeptor.

Szef MON zamierza wspierać proces pozyskania, utrzymania i rozwoju zdolności obronnych związanych z obroną powietrzną poprzez stworzenia odpowiednich warunków płatności gwarantujących terminowe przekazywanie funduszy ze strony polskiej, niemniej Memorandum Intencji nie jest uważane za prawnie wiążące na mocy prawa międzynarodowego, co oznacza, że nie daje żadnego upoważnienia do wykonywania jakiejkolwiek pracy, ani nie obliguje do żadnego wiążącego zobowiązania prawa krajowego USA i Polski. Nie obliguje też do dokonania lub zapewnienia jakiegokolwiek wkładu finansowego lub niefinansowego lub dostawy jakiegokolwiek systemu przeznaczonego do obrony powietrznej lub realizowania jakiejkolwiek formy obrony dla każdej ze stron pod jakimkolwiek warunkiem. Dokument został podpisany przez sekretarza MON Bartosza Kownackiego w imieniu ministra obrony narodowej oraz adm. floty J. W. Rixey’a, dyrektora agencji DSCA w imieniu Departamentu Obrony USA.

Prototyp radaru systemu Patriot z aktywną anteną główną wykonaną w technologii azotku galu (GaN). / fot. Raytheon Company.

Źródło:

mon.gov.pl: Memorandum ws. baterii rakiet Patriot

Czytaj także:

Konferencja MON ws. pozyskania zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych ?Wisła?

Lockheed Martin i Polska Grupa Zbrojeniowa razem dla programu ?Homar?

MSPO 2016: Amerykańsko-izraelski pocisk dla systemów Patriot oferowanych Polsce

Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Raytheonem, Autosanem i PGZ S.A.

Zaktualizowany Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022

Rumunia zakupi amerykańskie systemy Patriot i HIMARS

Raytheon przetestował radar AESA dla systemu Patriot

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.