Miecznik i Czapla. Podpisanie umów na okręty w następnym roku.

MON opublikowało szczegóły na jakim etapie znajdują się przygotowanie do postępowania w sprawach dwóch projektów, które mają olbrzymie znaczenie dla Polskiej Marynarki Wojennej. Chodzi tu o programy pozyskania okrętów obrony wybrzeża Miecznik i okrętów patrolowych z funkcja zwalczania min Czapla.

Okazało się, że po zakończeniu dialogu technicznego w lipcu dokonano oceny „podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa”. Chodzi o Decyzję nr 92 z dnia 21 marca 2014 r. Dotyczy ona  szczegółowego trybu postępowania w zakresie kwalifikowania zamówień i oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa. W sierpniu zakończono fazę analityczno-koncepcyjną dotyczącą obu projektów. Podstawą jest artykuł 8 ustęp 1 ustawy z 26 czerwca 2014 r. Jest to ustawa mówiąca o umowach powiązanych z podstawami bezpieczeństwa państwa (albo tak zwana umowa offsetowa) dla Miecznika i Czapli. Po uzyskaniu założeń offsetu, Decyzją nr. 118 z 25 kwietnia 2013 rozpocznie się pozyskanie obu typów jednostek. Prawdopodobnie będzie to IV kwartał 2014. Podpisanie umowy jest planowane w 2015 roku.

Komentarze

Student Instytutu Historycznego UW. Interesuję się historią wojskowości oraz techniką wojskową, w szczególności okres od początku II wojny światowej aż do dnia współczesnego.