Porównanie gabarytów radaru MESA-K-DEV ze smartfonem. / fot. echodyne.com.

Miniaturowy radar MESA-K-DEV od Echodyne

Amerykańska korporacja lotnicza Echodyne zaprezentowała miniaturowy radar MESA-K-DEV z przeznaczeniem dla małych bezzałogowych aparatów latających (UAV).

W dniu 2 maja br. korporacja lotnicza Echodyne mieszcząca się w Bellevue (w stanie Waszyngton) zaprezentowała miniaturowy radar MESA-K-DEV, wykonany w opatentowanej przez firmę technologii stacji radiolokacyjnej z metamateriałowym skanowaniem elektronicznym (Metamaterials Electronically Scanning Array).

Dzięki ultra niskiemu współczynnikowi C-SWAP (kosztu do rozmiaru, masy i mocy; Cost – Size, Weight And Power), radar MESA-K-DEV został zaprojektowany z myślą o użytkownikach małych bezzałogowych aparatów latających (UAV) w zakresie wykrywania i unikania obiektów w przestrzeni powietrznej. Jak powiedział twórca i dyrektor Echodyne Corp., Eben Frankenberg:

MESA-K-DEV jest jedynym w swoim rodzaju radarem kiedykolwiek wyprodukowanym. Charakterystyki C-SWAP są zupełnie niespotykane dla prawdziwego radaru ze skanowaniem elektronicznym. Radary ze skanowaniem fazowym są zbyt skomplikowane, drogie, masywne i ciężkie do zastosowań komercyjnych, a nawet dla wielu zastosowań wojskowych. MESA zapewnia radarom wysoką wydajność, praktyczną dla zastosowań komercyjnych i platform, dla których nigdy wcześniej nie było to możliwe.

Radar MESA-K-DEV pracuje w paśmie K w szerokim polu widzenia (? 60° w azymucie i ? 40° w elewacji), dzięki czemu może emitować wiązki w czasie krótszym od mikrosekundy. Urządzenie ma 22 cm długości, 7,5 cm szerokości i 2,5 cm grubości oraz masę 820 gramów (patrz zdjęcie powyżej). Całkowicie samowystarczalny, MESA-K-DEV składa się z anteny metamateriałowej, sterownika obwodów anteny, komputera sterującego wiązką radarową oraz całkowicie zintegrowanego transceivera i procesorów. Apertura radaru jest sterowana prostym złączem USB Type-C i wymaga tylko mocy od 7 do 28 woltów prądu stałego. Według producenta, radar zużywa całkowicie około 20 watów prądu w czasie działania i poniżej 1 wata w trybie czuwania. Konwekcyjne chłodzenie (pasywne) poprzez aluminiową obudowę zapewnia mu możliwość pracy w temperaturach od -40 do +75°C. Zasięg radaru wynosi 3 km w każdych warunkach atmosferycznych.

W innym komunikacie, korporacja Echodyne ogłosiła także prace nad kolejnym radarem w zakresie wykrywania i unikania obiektów w przestrzeni powietrznej dla dronów średniej wielkości o jeszcze lepszych parametrach pracy. Radar, który będzie ewolucją MESA-K-DEV, zostanie zaprezentowany wraz z końcem 2016 roku.

Czytaj także:

DARPA zakończyła testy w locie ?wirtualnego pilota? ALIAS

Powstanie nowy radar dalekiego zasięgu na Alasce

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.