Sewastopol w czasie budowy w stoczni Saint-Nazaire (grudzień 2014). / Źródło: Wikimedia Commons.

Mistrale dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Egiptu?

Dubaj oficjalnie potwierdził swoje zainteresowanie jednym z dwóch niedostarczonym Rosji okrętów desantowych-doków typu Mistral. Nieoficjalnie drugą jednostką zainteresowany jest Kair.

W oświadczeniu rządu ZEA możemy przeczytać:

Nasze zainteresowanie zakupem okrętu jest realne, spełnia on wymagania w zakresie zdolności naszych sił. Okręty Mistral są zgodne z naszą linią sprzętową i możliwościami.

Z kolei rosyjski Komsomolec twierdzi, że oprócz ok. 50 śmigłowców szturmowych Ka-52 Aligator (w kodzie NATO: Hokum-B), o które zainteresowanie nieoficjalnie wypłynęło w czasie niedawno zakończonego 12. Międzynarodowego Salonu Lotniczo-Kosmicznego MAKS-2015, rząd egipski jest skory pozyskać także drugą jednostkę typu Mistral przy bezpośrednim wsparciu finansowym Rosji. Wcześniej swoje zainteresowanie francuskimi okrętami wyrażał także rząd Arabii Saudyjskiej.

Na początku sierpnia br. informowaliśmy o podpisaniu przez Francuzów i Rosjan porozumienia ws. okrętów desantowych-doków typu Mistral, Władywostok i Sewastopol, które nie zostały dostarczone Moskwie z powodu wojny na Ukrainie. Kreml dał Francji wolną rękę w odsprzedaniu jednostek krajom trzecim (czytaj więcej: Rosyjsko-francuskie porozumienie ws. Mistrali).

Czytaj także: Mistrale. Dochodowy problem Francji

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.