Fot. do.wp.mil.pl.

MON: Ochotnicy ruszają do koszar

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w dniach 2 i 3 stycznia br. do koszar w jednostkach wojskowych i centrach szkolenia podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) z kartami powołań stawi się około 3800 ochotników.

Jak wyjaśnia wspólny komunikat prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej i Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, w dniach 2 i 3 stycznia 2017 roku przed bramami koszar w 35 jednostkach wojskowych i centrach szkolenia podległych DG RSZ stawi się około 3800 ochotników celem odbycia służby przygotowawczej.

Zgodnie z komunikatem MON/DG RSZ, przyszli żołnierze odbiorą szkolenie w wielu specjalnościach w ośrodkach i w jednostkach w całej Polsce – najwięcej ochotników, bo aż 1700 przyjmą centra szkolenia, zaś pozostali trafią do wyznaczonych jednostek wojskowych. Ochotnicy odbędą dwuetapowe, 4 miesięczne szkolenie wojskowe (podstawowe i specjalistyczne). Okres szkolenia unitarnego zakończą za około 1 miesiąc złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej. W pierwszej kolejności ochotnicy zgłaszający się do JW i centr szkoleniowych zostaną wyposażeni w mundury, berety, buty i podstawowy ekwipunek żołnierza – w ciągu kilku następnych dni odbędzie się uroczyste wręczenie broni.

Szkolenie ochotników ma potrwać do 28 kwietnia br. – odbycie służby przygotowawczej sprawi, że ochotnicy będą mogli wstąpić w szeregi Wojska Polskiego jako żołnierze wojsk operacyjnych, wojsk obrony terytorialnej, narodowych sił rezerwowych czy stanowić rezerwy osobowe. Jak informuje MON/DG RSZ w tym roku planowane są jeszcze dwa turnusy służby przygotowawczej – następny zaplanowano na początek maja, a ostatni na wrzesień – w ramach których w 2017 roku planuje się przeszkolenie około 12 tysięcy ochotników. W 2016 roku w ramach służby przygotowawczej udało się przeszkolić prawie 11000 żołnierzy.

Wojsko Polskie. /Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr/CC BY ND 2.0

Wojsko Polskie. /Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr/CC BY ND 2.0

Jeśli poszukujesz informacji na temat służby przygotowawczej kliknij tutaj. Znajdziesz tam odpowiedzi na wiele pytań dotyczących służby przygotowawczej m.in. Na czym polega służba przygotowawcza? Kto może pełnić służbę przygotowawczą? Gdzie się zgłosić? Gdzie pełni się służbę przygotowawczą? Na czym polega szkolenie w ramach służby przygotowawczej? i wiele wiele innych..

Źródło: DG RSZ – Szkolenie ochotników

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.