Fot. screen YouTube.

MON: Trzy firmy zaproszone do przetargu na śmigłowce

W ramach pilnej potrzeby operacyjnej zgłoszonej przez Siły Zbrojne RP, Ministerstwo Obrony Narodowej ponownie zaprosiło trzy podmioty, które brały udział w poprzednim postępowaniu publicznym na pozyskanie śmigłowców wielozadaniowych dla Wojska Polskiego.

W dniu 18 października br. zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego MON, Beata Perkowska w wygłoszonym dla mediów oświadczeniu powiedziała, że zaproszenie do rozmów zostało wystosowane do PZL-Mielec Sp. z o.o., PZL-Świdnik S.A. i Airbus Helicopters. Ponadto, wystosowano poniższe oświadczenie:

Przypominamy, że rząd PO-PSL od początku przetargu na śmigłowce dla polskiej armii stawiał w pozycji uprzywilejowanej śmigłowce Caracal, do tego stopnia, że ówczesny minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, dokonał bezprawnej zmiany wstępnych założeń techniczno- aktycznych. Negocjacje prowadziło Ministerstwo Rozwoju i nie zostały one zerwane, lecz zakończyły się.

Opinia publiczna jest wprowadzona w błąd, jakoby strona francuska miała zaproponować 6000 miejsc pracy dla polskich pracowników, gdyż w Łodzi zaproponowano zatrudnienie dla około 200 osób.

Oszczerstwa i pomówienia kierowane pod adresem pana Antoniego Macierewicza – szefa MON – są działaniem na szkodę bezpieczeństwa państwa.

Źródło: Oświadczenie MON

Przypomnijmy, że Ministerstwo Rozwoju zerwało negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters dotyczącej kontraktu na zakup francuskich śmigłowców wielozadaniowych w dniu 4 października br. (czytaj więcej: Rząd zerwał negocjacje z Airbusem ws. śmigłowców Caracal). Z kolei w dniu 10 października br. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz poinformował, że Wojska Specjalne zostaną wyposażone w śmigłowce wielozadaniowe Black Hawk. Zgodnie z deklaracją ministra Macierewicza pierwsze maszyny mają zostać dostarczone do 7. Eskadry Działań Specjalnych jeszcze w tym roku (czytaj więcej: Macierewicz: Black Hawki dla Wojsk Specjalnych). Koncern zbrojeniowy Airbus Helicopters w dniu 11 października br. wydał oświadczenie w związku zerwaniem przez rząd polski negocjacji offsetowych dotyczących kontraktu na zakup śmigłowców wielozadaniowych EC725/H225M Caracal dla Wojska Polskiego (czytaj więcej: Oświadczenie Airbus Helicopters ws. śmigłowców Caracal).

Poprzedni rząd i MON pod kierownictwem Tomasza Siemoniaka zaaprobowali zakup 50 śmigłowców Caracal dla Wojska Polskiego za 13,347 mld PLN brutto (łącznie z umową offsetową), o czym ostatecznie informował parlamentarzystów w dniu 24 września ub. r. podczas posiedzenia Komisji Gospodarki szef IU MON (czytaj więcej: Inspektorat Uzbrojenia podał cenę śmigłowców Caracal). Decyzja była poprzedzona testami śmigłowca, które zakończyły się pozytywną opinią Wojska Polskiego. W połowie listopada ub. r. francuski gigant zbrojeniowy informował o możliwych inwestycjach firmy w Polsce, które zostałyby przeprowadzone wraz z zakupem maszyn (czytaj więcej: Inwestycje Airbusa wraz z zakupem śmigłowców Caracal).

Po wygranych wyborach parlamentarnych przez Prawo i Sprawiedliwość, nowe kierownictwo MON z Antonim Macierewiczem na czele opowiedziało się za rezygnacją z zakupu jednego typu śmigłowców, w tym przypadku Caracali (czytaj więcej: Polska nie kupi 50 śmigłowców Caracal? [AKTUALIZACJA]) i dostawie trzech modeli, czyli również AW149 od włosko-brytyjskiej AgustaWestland (z PZL-Świdnik S.A.) oraz S-70i Black Hawk wraz z S-70B Seahawk od amerykańskiego Sikorsky Aircraft Corporation (z PZL-Mielec Sp. z o.o.) (czytaj więcej: Macierewicz: Śmigłowce od trzech dostawców).

Na początku sierpnia br. Nasz Dziennik poinformował o głębokim impasie pomiędzy polskim rządem a francuskim, jednak później Minister Rozwoju, Mateusz Morawiecki zdementował te informacje (czytaj więcej: Nasz Dziennik: Rząd odrzucił francuską propozycję ws. Caracali oraz: Minister Morawiecki dementuje informacje ws. Caracali).

Czytaj także:

MSPO 2016: Uzbrojony Black Hawk z Mielca [ZDJĘCIA]

EC-725 Caracal ? dużo szumu, mało faktów

Śmigłowce Caracal dla Kuwejtu

Eurocopter EC-725 zestrzelony w Meksyku

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.