Limuzyny Biura Ochrony Rządu marki BMW. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.5).

MSWiA: Państwowa Służba Ochrony zastąpi BOR

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że w dniu 30 marca br. projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony (PSO) trafi do konsultacji wewnątrzresortowych. Nowa formacja zastąpi Biuro Ochrony Rządu (BOR), a zmiany mają poprawić bezpieczeństwo ochranianych osób i obiektów.

W czwartek, 30 marca br. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) poinformowało, że jeszcze tego samego dnia do konsultacji wewnątrzresortowych trafi projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony (PSO), która ma zastąpić Biuro Ochrony Rządu (BOR).

Według informacji resortu, PSO będzie elitarną służbą wyspecjalizowaną w ochronie najważniejszych osób w państwie (VIP). Projekt przewiduje gruntowną modyfikację formacji, jaką do tej pory było BOR. W Państwowej Służbie Ochrony wprowadzone zostaną przepisy usprawniające procedury oraz czynności ochronne. Służbę w niej pełnić będzie więcej funkcjonariuszy. Opracowane zostaną nowe zasady naboru. Kandydaci poddawani będą badaniu na wariografie. Pracą PSO będzie kierował komendant, który otrzyma status centralnego organu administracji rządowej, co przyspieszy i usprawni proces decyzyjny.

Nowa ustawa przewiduje, że ochroną PSO objętych zostanie więcej obiektów administracji państwowej. Obecnie za ich bezpieczeństwo odpowiedzialne są niejednokrotnie firmy ochroniarskie, które nie zawsze są w stanie zapewnić odpowiednie standardy ochrony. Nowe obiekty otrzymają ochronę na podstawie decyzji ministra spraw wewnętrznych i administracji, Mariusza Błaszczaka.

Znak orła BOR wykonany metodą haftu na czapkę garnizonową i rogatywkę. / Załącznik do rozporządzenia MSWiA ws. umundurowania funkcjonariuszy BOR (Wikimedia Commons/domena publiczna).

Biuro Ochrony Rządu (BOR) w obecnym kształcie istnieje od 2001 roku, a wcześniej, tj. od dnia 1 sierpnia 1990 roku biuro funkcjonowało jako Jednostka Wojskowa Nr 1004, wykonująca zadania z zakresu ochrony osób, obiektów i urządzeń ważnych ze względu na dobro i interes państwa. Obecnie, p.o. szefa BOR jest płk Tomasz Kędzierski. Do osób ochranianych przez biuro należą: Prezydent RP, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Premier, wicepremierzy, ministrowie spraw wewnętrznych i administracji oraz spraw zagranicznych, byli prezydenci RP na terytorium Polski, przedstawiciele delegacji państw obcych przebywających w Polsce oraz inne osoby ważne ze względu na dobro państwa, na podstawie decyzji szefa MSWiA.

Źródło:

mswia.gov.pl: Powstanie Państwowa Służba Ochrony

Czytaj także:

Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w akcji [WIDEO]

BOR rekrutuje [WIDEO]

Charakterystyka współczesnych zagrożeń wewnętrznych w sferze politycznej

Służby specjalne III RP

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.