MSZ ujawnia, ile Polska sprzedaje broni

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawił się raport dotyczący eksportu uzbrojenia i sprzętu wojskowego z Polski. Zgodnie z nim, w 2014 r. nastąpił jego wzrost o 17,4% w porównaniu do roku poprzedniego i wynosi prawie 400 mln EUR, co oznacza 1,7 mld zł.

Tradycyjnie najistotniejszą pozycję wartości eksportu stanowi branża lotnicza ? samoloty i ich wyposażenie, w której osiągnięto sprzedaż 294 722 601 EUR (wzrost o ponad 27 mln EUR, czyli 10,1 %). Wynika z tego, że we wszystkich pozostałych kategoriach osiągnięto sprzedaż ok. 100 mln EUR łącznie (przy czym na tę kwotę składa się także wyprzedaż sprzętu wojskowego wycofywanego z zasobów armii oraz reeksport). Wysoka wartość sprzedaży w ramach branży lotniczej jest wynikiem eksportu kooperacyjnego firm współpracujących z koncernami zagranicznymi lub też będących ich firmami zależnymi. Firmy te, produkujące podzespoły do samolotów, śmigłowców i pojazdów lądowych, nadal pozostają głównymi polskimi eksporterami sprzętu objętego Wspólnym wykazem uzbrojenia Unii Europejskiej, a ich wyniki rzutują na łączny wynik eksportu firm sektora przemysłu obronnego. W tej materii prym wiodą spółki PZL Mielec (Sikorsky Aircraft Corporation), PZL Świdnik (AgustaWestland) oraz WSK Rzeszów (Pratt&Whitney)

Wzrost sprzedaży odnotowano w kategoriach ML 1 ? broń strzelecka, ML 4 ? bomby, torpedy, rakiety, ML 5 ? sprzęt kierowania ogniem i ML 22 ? technologie. Pogłębia się natomiast zapaść w kategorii ML 6 ? pojazdy lądowe.

Największym regionem – odbiorcą polskiego uzbrojenia nadal jest Ameryka Północna, chociaż nastąpił spadek eksportu w porównaniu do roku poprzedniego, w szczególności jeśli chodzi o do USA. Albowiem sprzedaż do Kanady pozostała na niezmienionym poziomie. Natomiast wzrost odnotowano w sprzedaży polskiego sprzętu na terenie Unii Europejskiej oraz  w Afryce Północnej, tzn. dokładnie Algierii, która stała się naszym drugim pod względem wielkości importerem uzbrojenia. Zdecydowany wzrost eksportu do innych państw europejskich jest wynikiem sprzedaży do Turcji 4 szt. śmigłowców Black Hawk.

Porównanie rzeczywistego eksportu uzbrojenia i sprzętu wojskowego z Polski w 2013 i 2014 r. wg regionów (w EUR).

Porównanie rzeczywistego eksportu uzbrojenia i sprzętu wojskowego z Polski w 2013
i 2014 r. wg regionów (w EUR).

Zgodnie z opublikowanym raportem Polska oprócz śmigłowców szturmowych sprzedała w 2014 r. również 21 bojowych pojazdów opancerzonych, których odbiorcą były Czechy (15 sztuk), Bułgaria (4) oraz Niemcy (2). Ponadto do Republiki Czeskiej trafiło 45  wielkokalibrowych systemów artyleryjskich. Polskie haubice zakupiły również Słowacja oraz Dania. Natomiast największym importerem naszych systemów rakietowych okazało się afrykańskie Mali.

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.