fot. Mateusz Szewczyk (BiOSG)

Na granicy polsko-rosyjskiej powstają wieże obserwacyjne

Rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiego oddziału Straży Granicznej, ppor. Mirosława Aleksandrowicz, poinformowała, iż wzdłuż 200-kilometrowej granicy między Polską a obwodem kaliningradzkim powstaje sześć wież obserwacyjnych, zaopatrzonych w sprzęt do całodobowego monitoringu.

?Obraz z kamer będzie przekazywany do tzw. Lokalnych Ośrodków Nadzoru umiejscowionych w placówkach straży granicznej? ? mówiła rzeczniczka prasowa ppor. M. Aleksandrowicz.

Z informacji wynika, że wieże są rozmieszczone w różnej odległości od granicy oraz nie będą w żaden sposób zamaskowane. Ich wysokość sięga 35 i 50 metrów, co równoważne jest z jedenasto- i piętnastopiętrowymi budynkami. Pełne oddanie wież obserwacyjnych do użytku przez Straż Graniczną planowane jest na czerwiec bieżącego roku. Obecnie trwają odbiory oraz testy wyposażenia zainstalowanego na wieżach. Łączny koszt ich budowy wynosi 14 mln złotych, z czego 75% tej kwoty to unijne dofinansowanie.

Wieże pozwolą na lepszą obserwację oraz nadzór nad zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, którą w ubiegłym roku na przejściach granicznych w Gronowie, Grzechotkach, Bezledach i Gołdapi przekroczyło 3,2 mln Polaków i 3,3 mln Rosjan.

Źródło: onet.pl

Komentarze

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.