Najpopularniejsze artykuły sierpnia

Ostatni wakacyjny miesiąc niestety już minął. Na naszej stronie pojawiło się kilkadziesiąt nowych wpisów, jeśli chcesz sprawdzić czy nie umknął twojej uwadze jakiś tekst z którym warto się zapoznać ? sprawdź które artykuły cieszyły się największą popularnością w sierpniu 2015 roku!

1. Szykuje się bardzo ciekawy serial o II wojnie światowej w Afryce

Projekt Matta Chedy, który znajduje się obecnie w fazie produkcji i planowany jest na międzynarodową koprodukcję, opowiada o losach żołnierzy podczas II wojny światowej w Afryce Północnej. Inspiracją są pamiętniki Polaków, Australijczyków, Włochów, Hindusów i wszystkich innych nacji zaangażowanych w ten konflikt.

2. Wymiana ognia na granicy obu Korei

Korea Południowa odpowiedziała ogniem artyleryjskim na wystrzelenie rakiety z terytorium Korei Północnej, która upadła w pobliżu miasta Yeoncheon, 60 km na północ od Seulu o godzinie 15:52 czasu lokalnego (06:52 GMT).

3. W Japonii wydano książkę o Witoldzie Pileckim

Na japońskim rynku wydawniczym ukazała się książka o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Autorem publikacji, o tytule ?Człowiek, który na ochotnika zgłosił się do Auschwitz?, jest Koji Kobayashi, którego zafascynowała historia rotmistrza gdy kilkukrotnie odwiedził Polskę. Ponadto warto zaznaczyć, iż jej wydawcą jest Kodansha, jedno z największych wydawnictw w Japonii.

4. Snajper ?bohater? SAS uratował dwóch Syryjczyków

Snajper elitarnej jednostki specjalnego przeznaczenia (SAS) zlikwidował terrorystę z państwa islamskiego, który przygotowywał się do ścięcia swoich ofiar, Syryjczyka i jego młodego syna. Snajper ocalił życie ośmioletniego chłopca i jego ojca po tym, jak oddał skuteczny strzał w głowę terrorysty z odległości 1,000 metrów.

5. Nowy zwiastun polskiego filmu wojennego ?Karbala?

?Karbala? to efektowny film wojenny opowiadający o heroicznej walce stoczonej przez polskich żołnierzy w samym centrum irackiego piekła. Obejrzyj widowiskowy zwiastun najnowszego filmu Krzysztofa Łukaszewicza, który do kin trafi już 11 września.

6. Czym były bomby atomowe, które zakończyły II wojnę światową?

Mija właśnie 70 lat od ataków nuklearnych na japońskie miasta Hiroszima i Nagasaki, które były ostatnim aktem II wojny światowej. Tragedia tych miast jest ogromna, lecz warto przyjrzeć się ich sprawcom: bombom atomowym Little Boy i Fat Man. >>> Czytaj także: Drugą część artykułu >>>

7. Pierwsze bojowe użycie czołgów AMX-56 Leclerc

Wojska pancerne Zjednoczonych Emiratów Arabskich użyły m.in. czołgów podstawowych AMX-56 Leclerc wspierając siły interwencyjne Arabii Saudyjskiej podczas trwającej wojny domowej w Jemenie. To pierwsze operacyjne użycie tych maszyn produkcji francuskiej.

8. Wojna rosyjsko-japońska 1904 ? 1905 i jej skutki

Wojna rosyjsko-japońska z 1904-1905 roku, przyniosła powstanie nowej potęgi w Azji. Triumf nad Rosją umożliwił Japonii zajęcie miejsca wśród dotychczasowych mocarstw obecnych w tym regionie. Był to także początek ekspansji Japończyków w Azji. Rosja po tym konflikcie weszła w okres niepokojów ? rewolucja lat 1905 ? 1907 i doszło do kluczowych i strukturalnych zmian. Można także powiedzieć, że cele polityki zagranicznej Rosji zmieniły się i z kierunku azjatyckiego skierowane zostały w stronę Bałkanów. Doszło do poparcia Serbii przeciw Austro ? Węgrom i było to jedną z przyczyn wybuchu I Wojny Światowej.

9. Polskie Beryle dostarczone dla Nigerii

Polskie karabiny Beryl oraz mini-Beryl zostały dostarczone Siłom Zbrojnym Nigerii.  510 dostarczonych karabinów zostało dostarczonych przez fabrykę Broni Łucznik-Radom zarówno w wariancie 5,56×45 mm jak i 7.62×39 mm.

10. Kolejna Virginia w służbie

W sobotę, 1 sierpnia br. do służby w US Navy wszedł dwunasty okręt typu Virginia, USS John Warner (SSN-785), wielozadaniowy okręt podwodny czwartej generacji z napędem nuklearnym.

Komentarze

Nowa Strategia jest portalem internetowym poświęconym tematyce bezpieczeństwa, historii oraz wojska. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach oraz przedstawiamy własne komentarze na ich temat. Obejmujemy również patronatami wydarzenia naukowe, społeczne oraz sportowe w Polsce.