„Najsłynniejsze czołgi. Ilustrowana historia” – recenzja

Korzeni dzisiejszych czołgów doszukać możemy się już w pracach Leonarda da Vinci, jednak swój debiut bojowy ?tanki? zaliczyły dopiero 15 września 1916 roku w bitwie pod Sommą. Pozytywne opinie jakie pojawiły się po ich pierwszym użyciu sprawiły, iż rozpoczął się błyskotliwy rozwój tego rodzaju broni trwający aż do dzisiaj.

Za sprawą Wydawnictwa Alma ? Press na polskim rynku wydawniczym ukazała się praca ?Najsłynniejsze czołgi. Ilustrowana historia?. Jej autorem jest Michael E. Haskew – historyk, który ma w swoim dorobku książki takie jak: ?Porównanie broni. Broń pancerna II wojny światowej?, ?Porównanie broni. Samoloty II wojny światowej? czy też ?Porównanie broni. Artyleria II wojny światowej? opublikowane podobnie jak omawiana praca w popularno ? naukowej serii Panorama techniki wojskowej.

W swej najnowszej pracy historyk dokonuje subiektywnego wyboru 52 najsłynniejszych według Niego czołgów. Całość narracji zajmuje niecałe 220 stron, co oczywiście nie dziwi gdyż zgodnie z podtytułem jest to ilustrowana historia czołgów. Na kartach pracy odnajdziemy więc prekursora dzisiejszych czołgów ? Mark V w wersji ?męskiej? jak również jego przeciwnika niemiecki czołg A7V. W tym zestawieniu z pierwszej wojny światowej trochę zabrakło mi francuskiego czołu Renault FT będącego zdaniem wielu najlepszym czołgiem tego okresu. Na dalszych stronach pracy znalazły się najlepsze czołgi jakie wyprodukowano do końca II wojny światowej. Odnajdziemy więc wszystkie najbardziej udane konstrukcje niemieckich inżynierów na czele z PzKpfw V Panther oraz PzKpfw VIB Tiger. W swym zestawieniu  Haskew umieścił również  pojazdy produkowane przez Sowietów np. T ? 70, czy też T-34/85 oraz Anglosasów są to m.in. M3 Stuart, M4 Sherman czy też Cromwell Mk VIII. Druga część pracy obejmuje zestawienie 22 czołgów wyprodukowanych po II wojnie światowej, aż do czasów współczesnych, odnajdziemy więc tutaj czołgi takie jak choćby Merkawa, Leopard 1 i 2, czy też AMX ? 56 Leclerc. Wszystkie hasła zamieszczone w książce opracowane zostały według jednego schematu. Autor przedstawia nam krótko powody jakie sprawiły, ze dany czołg powstał. Następnie otrzymujemy informację o efektach pracy konstruktorów tj. poznajemy uzbrojenie, grubość pancerza, masę, silnik jaki zastosowano w danej maszynie, skład załogi oraz jej rozmieszczenie w tanku. Opis każdego czołgu kończy informacja o produkcji seryjnej oraz spisywaniu się danego modelu w walce z przeciwnikiem. Pomimo, że opisy sporządzone zostały w dosyć ciekawy sposób w wielu momentach daje odczuć się niedostatek narracji oraz chęć poznania większej ilości informacji na temat danego modelu.

Jeśli chodzi o szatę graficzną jest to element, który zdecydowanie podnosi ogólne wrażenia związane z książką. Trzeba śmiało stwierdzić, że Wydawnictwo Alma ? Press po raz kolejny stanęło na wysokości zadania i od strony edytorskiej przygotowało ją na najwyższym poziomie. Otrzymujemy bowiem książkę w twardej foliowanej oprawie, sporządzoną na porządnej jakości kredowym papierze zawierającą wiele rycin, grafik oraz zdjęć wzbogacających narrację. Wszystko to posiada przejrzysty układ treści oraz miłą dla oka czcionkę.

Trwający od blisko stu lat rozwój czołgów sprawił, iż przez ten czas pojawiło się mnóstwo ciekawych modeli zasługujących na przypomnienie. Szkoda, że autor nie pokusił się o wzbogacenie narracji o opis któregoś z włoskich czołgów choćby ciekawej konstrukcji P ? 40, czy też czołgów produkowanych przez Azjatów. Jest to tym bardziej dziwne, że w pracy znalazło się miejsce dla Jagdpanzer VI czy też wozu M2 Bradley, które ciężko zaliczyć do typowych przykładów ?najsłynniejszych czołgów świata?.

Podsumowując książkę trzeba podkreślić, iż jest skierowana głównie do laików w dziedzinie broni pancernej, dlatego jest idealnym produktem dla wszystkich którzy chcą dopiero rozpocząć swe zainteresowanie tym rodzajem broni. Osoby posiadające pewne rozeznanie w opisywanym temacie niestety nie odnajdą w tej pracy niczego odkrywczego.

 


i_phpnFMIDdAutor: Michael E. Haskew
Tytuł: Najsłynniejsze czołgi. Ilustrowana historia
Wydawca: Wydawnictwo Alma ? Press 
Rok wydania: 2015
Stron: 224
Oprawa: Twarda, foliowana 
ISBN: 978-83-7020-599-7

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.