Polski MiG-29A (9.12) z 23. BLT. / Wikimedia Commons.

Najsłynniejszy polski pilot MiG-29 odchodzi do rezerwy

W niedzielę, w dniu 28 kwietnia 2017 roku na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim odbyło się uroczyste pożegnanie dowódcy klucza lotniczego kpt. pil. Adriana Rojka, który z końcem kwietnia odszedł ze służby czynnej do rezerwy – jego nalot ogólny wynosi 1666 godzin. 

W dniu 28 kwietnia 2017 roku w Sali Tradycji na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim odbyło się uroczyste pożegnanie dowódcy klucza lotniczego kpt. pil. Adriana Rojka, który z końcem kwietnia odszedł ze służby czynnej do rezerwy – jego nalot ogólny wynosi 1666 godzin.

Kapitan pilot Adrian Rojek wielokrotnie brał udział w lotniczych pokazach międzynarodowych i krajowych. Bez wątpienia największą sławę przyniosły mu występy na największych na świecie międzynarodowych pokazach lotnictwa wojskowego Royal International Air Tattoo 2015 w hrabstwie Gloucestershire na terenie południowo-zachodniej Anglii. Wówczas to zaprezentował on kunszt lotniczych umiejętności i zachwycił tym samym publiczność pokazów jak i społeczność internetową, która do dnia dzisiejszego chętnie ogląda pokazy pilota polskiego MiG’a umieszczone na serwisie YouTube.

Kim jest kpt. pil. Adrian Rojek?

Jak podaje oficjalny portal internetowy 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, kpt. pil. Adrian Rojek rozpoczął służbę wojskowa 1997 roku wstępując do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Następne lata swojego życia spędził w Dęblinie, gdzie został skierowany do w 1. Ośrodka Szkolenia Lotniczego – w 2001 roku objął tam stanowisko pilota instruktora w pionie szkolenia. Już rok później (tj. w 2002 roku) objął stanowisko starszego pilota starszego instruktora w zespole pilotażowym, natomiast w 2004 roku starszego pilota w eskadrze lotniczej 1. Ośrodka Szkolenia Lotniczego.

W latach od 2005 do 2007 roku pełnił obowiązki starszego pilota w 41. Eskadrze Lotnictwa Taktycznego (41 elt) w Malborku. W 2007 roku wyznaczony został na stanowisko starszego pilota w 1 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego ?Warszawa? im. gen. bryg. pil. Stefana Pawlikowskiego (1 elt) w Mińsku Mazowieckim. W 2010 roku pełnił służbę w PKW ?Orlik 3? w ramach operacji lotniczej Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) pk. Baltic Air Policing na obszarze państw bałtyckich (w randze starszego pilota). W związku z rozformowaniem 1 Eskadrze Lotnictwa Taktyczneogo, od 2010 roku kontynuował służbę na stanowisku dowódcy klucza lotniczego w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Źródło: 23. Baza Lotnictwa Taktycznego

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.