Nasilają się walki we wschodniej Ukrainie

Od godziny 4 rano 2 maja na Ukrainie rozpoczęła się prawdopodobnie nowa faza operacji antyterrorystycznej prowadzonej przez siły rządowe.

Tuż po wschodzie słońca siły ukraińskie próbowały przeprowadzić operacje sił specjalnych w Słowiańsku. Przy wykorzystaniu 2 śmigłowców Mi-24 i 2 Mi-8 w mieście zamierzano prawdopodobnie dokonać desantu sił specjalnych na jeden z kluczowych obiektów, aby ułatwić zadnie siłom głównym, które w tym czasie skierowały się w stronę miasta o czym świadczy zarejestrowanie ruchów kilku dużych kolumn zmotoryzowanych i zmechanizowanych sił MSW oraz gwardii narodowej i wojsk lądowych. Być może celem ataku było wyeliminowanie przywódców separatystów lub też odbicie zakładników.

Grupa specjalna dostała się jednak pod silny ostrzał z broni maszynowej oraz prawdopodobnie ręcznych granatników przeciwpancernych i wg niepotwierdzonych informacji przenośnych wyrzutni przeciwlotniczych. 2 śmigłowce szturmowe Mi-24 zostały zestrzelone, a jeden śmigłowiec transportowy Mi-8 uszkodzony. Siły ukraińskie nie dokonały żadnego desantu a akcja zakończyła się śmiercią dwóch żołnierzy. Niepotwierdzone informacje mówiły także o stratach grup lądowych, aczkolwiek do tej pory nie ma na ten temat żadnej informacji.

Przez cały dzień w region Słowiańska i Kramatorska siły ukraińskie ściągały dodatkowe siły wojska oraz służb wewnętrznych. Na głównych drogach dojazdowych zbierały się także tłumy mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy próbowali zatrzymać ruch wojsk. W wyniku takich działań potrącona została przez wojskowy transporter opancerzony (prawdopodobnie BRT-80) jedna osoba, która kilka godzin temu zmarła w szpitalu. Ukraińscy żołnierze otwierali ogień w powietrze, aby umożliwić sobie swobodny dojazd w miejsca koncentracji. W tym miejscu warto także dodać, iż 25. Brygada Areomobilna została rehabilitowana i nie zostanie zlikwidowana.

W tym czasie w Odessie doszło do wielkich zamieszek i regularnej bitwy na ulicach miasta zwolenników integralności terytorialnej z separatystami oraz zwolennikami federalizacji kraju. Zamieszki nadal trwają choć ich intensywność i skala ma być już mniejsza. Mimo to według niepotwierdzonych informacji może być nawet 4 do 15 zabitych w wyniku zamieszek, 32-42 zmarłych na skutek pożaru budynku Związków Zawodowych oraz dziesiątki rannych. Na materiałach fotograficznych i filmowych przesyłanych z miasta widać, że w użyciu znalazła się tam także broń palna (głównie pistolety).

O godzinie 21:30 w regionie Słowiańska konwój ukraińskich sił rządowych wpadł w zasadzkę zastawioną przez siły separatystów. Według najnowszych informacji jest przynajmniej 2 zabitych i kilku rannych a walki mają nadal trwać. Nie wiadomo jaki jest rezultat starcia.

Niedługo później według pierwszych doniesień miał rozpocząć się szturm na Słowiańsk i Kramatorsk lub przynajmniej cele położone bezpośrednio na ich rogatkach. Według agencji Unian i tv TS w tych regionie tych dwóch miastach jest już, co najmniej 20 zabitych po stronie separatystów, a walki dopiero się rozpoczynają. Również według tych informacji w stronę tych miast mają zmierzać kolumny wojska w tym także czołgi i transportery opancerzone. Niektóre źródła informacji jak agencja VK podają, iż w samym Kramatorsku jest już ok. 70 ofiar, choć wiele razy VK podawał rzeczy nigdy nie mające miejsca i oby było tak też tym razem.

Trwa obecnie także nadzwyczajne, pilnie zwołane posiedzenie władz Federacji Rosyjskiej.

Komentarze

Politolog, historyk wojskowości specjalizujący się w historii armii francuskiej w XX w. oraz współczesnych konfliktach zbrojnych.