Samolot Boeing E-3 Sentry AWACS, należący do NATO podczas Radom Air Show 2011. / Wikimedia Commons.

NATO rozważa użycie samolotów AWACS przeciwko ISIS

Państwa członkowskie NATO dyskutują nad wnioskiem o użyciu samolotów wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej Boeing E-3A Sentry AWACS przeciwko Państwu Islamskiemu (ISIS).

Jak powiedział francuskiej agencji prasowej AFP anonimowy przedstawiciel Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli, państwa NATO dyskutują nad winsokiem złożonym przez jednego z członków, nt. użycia samolotów wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej Boeing E-3A Sentry AWACS przeciwko Państwu Islamskiemu (ISIS):

Możemy potwierdzić, że wpłynął wniosek o wykorzystanie samolotów nadzoru powietrznego AWACS w wysiłku przeciwko ISIS. Wniosek ten jest przedmiotem dyskusji przez sojuszników.

Urzędnik nie wskazał, z którego kraju członkowskiego nadszedł wniosek, ale dodał, że jest on zgodny z założeniami deklaracji szczytu NATO z Walii w 2014 roku o gotowości Sojuszu do wsparcia dwustronnych wysiłków aliantów. Wiele jednak wskazuje, że wniosek ten złożyły Stany Zjednoczone, gdyż całkiem niedawno sekretarz obrony, Ashton Carter wysłał listy do członków koalicji walczącej z ISIS z prośbą o dodatkowe wsparcie. W skład koalicji wchodzą także kraje NATO.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku niemieckie ministerstwo obrony potwierdziło, że NATO wyśle samoloty AWACS do tureckiej bazy lotniczej Konya, gdzie będą prowadzić dozór przestrzeni powietrznej Turcji, ale misja ta nie związana będzie z walką z samozwańczym Państwem Islamskim.

Czytaj także:

Polski oficer szefem kontrolerów AWACS

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.