Niemiecki instruktor i kurdyjski bojownik w czasie szkolenia. Źródło: Bundeswehr/Wilke

Niemcy wyszkolą libijskie wojsko?

Niemieckie władze rozważają wysłanie kontyngentu liczącego nawet 200 żołnierzy Bundeswehry do Tunezji, gdzie zajęliby się szkoleniem libijskiej armii.

Sklep Urodzeni Patrioci

Plany wysłania instruktorów mogą zostać zrealizowane tylko w przypadku, gdy dwa stojące wobec siebie w opozycji libijskie rządy (jeden w Tobruku, drugi w Trypolisie) utworzyły rząd jedności narodowej, a tym samym połączyły podległe sobie oddziały w jedną armię. Niemiecka misja szkoleniowa miałaby mieć charakter podobny do tej mającej już miejsce w północnym Iraku, gdzie żołnierze Bundeswehry szkolą oddziały Kurdów, przygotowując ich do walki z Państwem Islamskim. Nie bez znaczenia jest również miejsce ewentualnego szkolenia. Władze w Berlinie chcą uniknąć incydentów i przypadkowego zaangażowania się niemieckich żołnierzy w starcia, o co w niestabilnej Libii nietrudno. Z tego powodu za zgodą Tunezji to właśnie w tym kraju mają zostać otworzone ośrodki szkoleniowe. Zaangażowanie i wsparcie swoich instruktorów zapowiedziały również Włochy.

Znajdująca się w chaosie od 2011 roku Libia jest rozdarta przez wojnę domową, której zakończenie uniemożliwia brak porozumienia między licznymi ugrupowaniami politycznymi. Każde z nich kieruje się sprzecznymi interesami, a jedyny wspólny cel, jakim było obalenie głównego wroga opozycji Muammara Kadaffiego, wygasł wraz z jego śmiercią. Brak ładu i porządku w Libii wykorzystało tak zwane Państwo Islamskie, zajmując część terytorium i traktując je, jako enklawę istniejącego w Syrii i Iraku kalifatu. W wyniku rosnących wpływów Państwa Islamskiego w Libii, rząd niemiecki rozważa zwiększenie zaangażowania polityczno-militarnego w ustabilizowaniu sytuacji wewnątrz tego kraju. Podobne kroki podjęto w Iraku i Mali, gdzie już są obecni niemieccy instruktorzy zajmujący się szkoleniem lokalnych sił bezpieczeństwa.

Czytaj także:

Zamach terrorystyczny w Libii

Francuskie rozpoznanie nad Libią

Libia prosi o pomoc w walce z ISIS

Komentarze

Najpopularniejsze posty