/Fot. chor. Rafał Mniedło (34. BKPanc. z Żagania)

Niemieckie czołgi na sprzedaż? Szansa dla Polski?

Dziennik The Times poinformował, że niemiecki koncern zbrojeniowy KMW jest w posiadaniu około 400 egzemplarzy czołgów podstawowych III generacji Leopard 2. Według brytyjskiego dziennika, propozycję zakupu tych maszyn już w 2015 roku otrzymała Wielka Brytania, jednakże w tamtym czasie ofertę odrzucono na korzyść planów modernizacji brytyjskich czołgów podstawowych Challenger 2.

Jak ujawnia dziennik The Times, w 2015 roku brytyjskie władze miały otrzymać propozycję od niemieckiej spółki KMW (KraussMaffei Wegmann GmbH & Co. KG) dotyczącą sprzedaży pomiędzy czołgów podstawowych Leopard 2 –  komunikat nie ujawnia dokładnej liczby czołgów zaoferowanych Brytyjczykom, jednakże stwierdza, że w grę wchodziła liczba pomiędzy 100 a 400 maszynami tego typu.

Brytyjskie władze nie skorzystały jednak z propozycji KMW i zdecydowały się na prowadzenie dalszych prac nad modernizacją posiadanych czołgów podstawowych Challenger 2 – program modernizacji wozów pancernych ma kosztować brytyjskiego podatnika około 700 mln ?. Jak wyjaśnia tajemnicze źródło na które powołuje się dziennik The Times, obawy brytyjskich władz dotyczyły m.in zmian w kwestiach wsparcia technicznego w związku z wprowadzeniem nowego typu czołgu – brytyjska armia zmuszona byłaby do przekwalifikowania brytyjskich czołgistów i ekip technicznych (obecnie łańcuch wsparcia nastawiony jest na czołgi podstawowe Challenger 2 – przyp. red).

Brytyjska armia aktualnie podsiada 227 czołgów podstawowych Challenger 2. /Fot. Wikimedia Commons.

Brytyjska armia aktualnie podsiada 227 czołgów podstawowych Challenger 2. /Fot. Wikimedia Commons.

Tajemnicze źródło wywodzące się z przemysłu zbrojeniowego dodaje, że w przypadku osiągnięcia porozumienia i wyboru czołgów podstawowych Leopard 2, brytyjska armia zyskałaby zabezpieczenie w postaci floty czołgów na najbliższe trzy dekady – według źródła koszt takiego wyboru byłby taki sam jak w przypadku programu przedłużenia „życia” brytyjskich czołgów podstawowych Challenger 2. Źródło The Times widzi jeszcze szanse na realizację propozycji zakupu Leopard’ów, jako, że w przetargu na modernizację brytyjskich czołgów pozostają obecnie BAE Systems oraz Rheinmetall – opinia tajemniczego źródła, wskazuje, że jeśli okaże się, że zakup czołgów z drugiej ręki będzie tańszy to brytyjskie władze zdecydują się na taki krok. Według The Times, oferta aktualna jest jeszcze oferta obejmująca około 200 czołgów Leopard 2 w starszych wariantach – odrzucona wcześniej przez Wielką Brytanię oferta spółki KMW, dotyczyła czołgów w wariancie 2A4 lub 2A5 – cena balansowałaby w okolicach 2 mln ? za sztukę. W przypadku pozytywnej decyzji rządu z 10 Downing Street, Brytyjczycy musieliby ponadto wyasygnować dodatkowe fundusze na doprowadzenie zakupionych maszyn do wspólnego standardu (koszt około 500 tysięcy ? za sztukę) oraz modernizacji całości floty do standardu 2A7V (koszt wzrósłby wówczas do około 1 mln ? za sztukę).

Według źródeł wywodzących się z kręgów wojskowych, brytyjska inwestycja w niemieckie czołgi podstawowe nie stanowiłaby kroku na przód. Ponadto jako poinformował rzecznik brytyjskiego resortu obrony, Wielka Brytania jest „przywiązana” do eksploatowanej obecnie floty czołgów Challenger 2 – inwestycja kwoty około 700 mln ? miałaby pozwolić na utrzymanie operacyjności tych maszyn do 2035 roku.

Szansa dla Polski?

Wojsko Polskie wykorzystuje około 830 czołgów podstawowych – znaczną część polskiej floty pancernej stanowią jednak przestarzałe czołgi konstrukcji radzieckiej T-72M1 (około 350 sztuk – wraz z rezerwą – przyp. red) oraz zmodernizowane w warunkach krajowych PT-91 Twardy (około 232 sztuk). Poza sprzętem konstrukcji radzieckiej i lokalnym wariantem modernizacyjnym, Wojsko Polskie wykorzystuje także czołgi podstawowe Leopard 2 w liczbie 247 sztuk (142 w wersji 2A4 i 105 w wariancie 2A5). Czołgi w wariancie 2A4 zostały zakupione dla potrzeb Wojska Polskiego z nadwyżek Bundeswehry między sierpniem 2002 a czerwcem 2003 roku – maszyny w wariancie 2A5 zostały zakupione również z nadwyżek Bundeswehry w ramach umowy z listopada 2013 roku (w ramach tej umowy zakupiono również 14 wozów we wersji 2A4 – przyp. red). W ramach programu podnoszenia zdolności bojowych eksploatowanych przez Wojsko Polskie czołgów Leopard 2, modernizacji do nowego standardu Leopard 2PL podlegać będzie 142 wozy w wersji A4 (czytaj także: Leopard 2PL w akcji [WIDEO], Demonstrator zmodernizowanego czołgu podstawowego Leopard 2PLPrototyp czołgu Leopard 2PL w 2016 roku, Leopard 2PL: program modernizacyjny ruszyłUmowa na modernizację Leopardów podpisana).

 Leopard 2A4, Leopard 2A5 i PT-91 Twardy /Fot. chor. Rafał Mniedło

Leopard 2A4, Leopard 2A5 i PT-91 Twardy /Fot. chor. Rafał Mniedło

W związku z powyższym, ciekawym pomysłem wydaje się pozyskanie kolejnych partii czołgów Leopard 2 dla Wojska Polskiego. Zakup kolejnych maszyn z Republiki Federalnej Niemiec pozwoliłby na wyposażenie kolejnych jednostek w czołgi konstrukcji niemieckiej, wielokrotnie przewyższającymi jednak swoimi zdolnościami bojowymi wykorzystywane obecnie czołgi T-72M1/PT-91 „Twardy”.

Źródło: The Times – Fear of bad press halted German tank deal

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.