Khaled al-Obeidi, podczas konferencji w Bagdadzie. (Źródło: prokerala)

Nieudany zamach na irackiego ministra obrony

Jak podało Ministerstwo Obrony, zamach miał miejsce w poniedziałek, gdy snajper ostrzelał konwój, w którym przewożony był minister w pobliżu miasta, gdzie siły bezpieczeństwa walczą z dżihadystami z Państwa Islamskiego. Informacje podane przez iracki MON wskazują, że minister Khaled al-Obaidi nie odniósł żadnych obrażeń.

Zamach na konwój ministerstwa obrony miał miejsce w obszarze Tal Abu Jrad niedaleko Baiji. W wyniku ostrzału ranny został jeden ze strażników ministera. Urzędnik z Ministerstwa Obrony powiedział ekipie agencji AFP, że sam Obaidi wyszedł z próby zamachu bez szwanku.

Minister zwiedzał okolicę, nadzorując operację wojskową w Baiji, które zostało zajęte przez bojowników Państwa Islamskiego w zeszłym roku, odbite przez siły rządowe a później stracone na rzeczy dżihadystów.

Państwo Islamskie zajęło duże części Iraku w zeszłym roku w wyniku nieudolności sił bezpieczeństw w walce z dzihadystami. Od tamtego czasu zmobilizowano siły Bagdadu, które zaczęły odbijać teren z rąk dzihadystów z pomocą Iranu i kampanii nalotów prowadzonych przez koalicje ze Stanami Zjednoczonymi na czele.

Zajęcie i utrzymanie Baiji byłoby znacznym osiągnięciem dla sił irackich, ponieważ leży ono na drodze do kontrolowanego przez ISIS Mosulu. Na chwilę obecną operacja odbicia drugiego pod względem wielkości miasta Iraku wydaje się bardzo odległa.

Baiji to nie tylko punkt na drodze do Mosulu, ale także miasto, w którego pobliżu znajduje się największa w kraju rafineria ropy naftowej. W wyniku zaciętych walk pomiędzy islamistami a siłami przeciwnymi masywny obiekt został zniszczony.

Nieudany zamach na życie ministra znajdzie miejsce na długiej liście. Państwo Islamskie stara się wyeliminować iracki łańcuch dowodzenia, wyżsi urzędnicy i oficerowie są więc narażeni na zamachy i strzelaniny. Dwóch generałów zginęło w prowincji Anbar w Iraku w zeszłym miesiącu, dwóch innych zostało rannych w zachodniej prowincji, zginął także dowódca brygady i dywizji. Gubernator prowincji został ranny w 2014 roku, podczas gdy starsi dowódcy wojska i policji zostali zabici.

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.