B-2A Spirit i F-22A Raptor w Andersen AFB na Guam. / fot. USAF.

?Niewidzialne? samoloty wesprą sojuszników USA

Amerykanie podjęli decyzję o wysłaniu myśliwców F-22A Raptor do Europy w obliczu trwającej wojny domowej na Ukrainie oraz bombowców B-2A Spirit na wyspę Guam jako odpowiedź na ostatni kryzys na półwyspie koreańskim.

W ramach European Reassurance Initiative (ERI), czyli inicjatywie wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej w Europie Środkowo?Wschodniej, Pentagon podjął decyzję o wysłaniu na Stary Kontynent myśliwców piątej generacji F-22A Raptor, aby uspokoić obawy wśród europejskich sojuszników Stanów Zjednoczonych w obliczu rosnącej rosyjskiej agresji na Ukrainie.

>>> Myśliwce 5. generacji ? stan na A.D. 2015 <<<

Sekretarz amerykańskich Sił Powietrznych, Deborah James powiedziała w poniedziałek 24 sierpnia br., że wysłanie samolotów Raptor na ćwiczenia w Europie nastąpi bardzo szybko. Informacje nt. dokładnego miejsca stacjonowania oraz liczby samolotów biorących udział w misji nie zostały ujawnione ze względów bezpieczeństwa operacyjnego.

Niemalże jednocześnie podano informację o podjęciu decyzji nt. wysłania trzech bombowców strategicznych B-2A Spirit na wyspę Guam w ramach wsparcia dla Korei Południowej w obliczu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Informację o tym podał do publicznej wiadomości gen. Mark Anthony Welsh, szef Sztabu Sił Powietrznych USA (CSAF):

Jesteśmy w trakcie rozmieszczania trzech B-2 w ramach zaplanowanej rotacji do bazy lotniczej Andersen na Guam.

Generał nie podał jednak dokładnej daty rozpoczęcia dyżuru bojowego maszyn, zwracając uwagę na wrażliwość informacji operacyjnych. Dodał także, że USAF nadal będzie utrzymywać swoją obecność na Półwyspie Koreańskim, by być gotowym na każde zdarzenie. Przypominamy, że w 2013 roku trzy bombowce B-2A zostały wysłane na ćwiczenia nad Koreą Południową, co było demonstracją siły wobec prowokacyjnych działań Phenianu.

B-2A Spirit podczas tankowania z KC-135 Stratotanker. Rysunek autorstwa Ralph1989.

B-2A Spirit podczas tankowania z KC-135 Stratotanker. Rysunek autorstwa Ralph1989.

Czytaj także: Amerykańskie bombowce strategiczne B-52 nad Bałtykiem

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.