USS Zumwalt (DDG-1000). / Wikimedia Commons.

Niszczyciele rakietowe nowej generacji trafią do Japonii

Według planów US Navy, wielozadaniowe niszczyciele rakietowe nowej generacji typu Zumwalt trafią do specjalnie przystosowanej dla nich bazy morskiej w japońskim Sasebo.

Dowództwo VII Floty US Navy, stacjonujące w Japonii ogłosiło, że koszty przystosowania nadbrzeży w bazie morskiej Sasebo (Kiusiu, prefektura Nagasaki) do przyjęcia niszczycieli rakietowych typu Zumwalt wyniesie 16,42 miliona USD. Kwota ta została zawarta w projekcie budżetu na wydatki obronne na rok fiskalny 2017 (czytaj także: Oficjalnie: Przedstawiono budżet obronny USA na 2017 rok).

Prace modernizacyjne mają trwać od maja 2017 roku do października kolejnego roku. Oprócz niszczycieli nowej generacji, w Sasebo mają też stacjonować okręty desantowe typu America.

USS Zumwalt (DDG-1000), pierwsza jednostka nowego typu po raz pierwszy wyszła w morze w dniu 7 grudnia ubiegłego roku na tygodniowe próby systemów pokładowych (czytaj więcej: Amerykański niszczyciel nowej generacji wyszedł w morze).

Tymczasem gigant zbrojeniowy Raytheon Company, odpowiedzialny za integrację systemów okrętowych na nowych niszczycielach, poinformował o testach na morzu systemów komputerowych, w tym zarządzania walką, dowodzeniem i kontrolą, komunikacją oraz elementów wywiadu elektronicznego na USS Zumwalt (DDG-1000). W dniu 21 grudnia 2015 roku koncern otrzymał także kontrakt w wysokości 255 mln USD na wsparcie techniczne trzeciej jednostki tego typu.

Niszczyciele rakietowe typu Zumwalt, pierwotnie zamówione w liczbie 32 jednostek, wejdą do służby w US Navy w trzech egzemplarzach: USS Zumwalt (DDG-1000), USS Michael Monsoor (DDG-1001) i USS Lyndon B. Johnson (DDG-1002). Na ostatnim z nim zaplanowano testy działa elektromagnetycznego dużego kalibru General Atomic Blitzer Railgun (nad podobnym pracują też Japończycy: Nowe japońskie niszczyciele będą uzbrojone w działa laserowe i elektromagnetyczne).

Techniczna charakterystyka USS Zumwalt (DDG-1000). / Wikimedia Commons.

Techniczna charakterystyka USS Zumwalt (DDG-1000). / Wikimedia Commons.

Czytaj także:

Kolejny okręt litoralny typu Freedom dla US Navy

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.