Polskie czołgi Leopard 2 / Źródlo: 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana

Nowa amunicja dla Leopardów!

MOM prowadzi postępowanie w sprawie nabycia nowej amunicji przeciwpancernej 120 mm dla polskich Leopardów. Dostawcą ma być prawdopodobnie firma MESKO S.A. Nie wiadomo póki co czy amunicja będzie polskiej konstrukcji, czy też produkowana na licencji i jakimi będzie charakteryzowała się orientacyjnymi paramentami.


Bez wątpienia jest to kolejny dobry krok w kierunku wzmocnienia siły ognia naszych czołgów i batalionów wyposażonych w MBT typu Leopard 2A4 i A5, z których to 142 sztuki pierwszego typu mają zostać poddane modernizacji do 2019 r. Jak skala nie jest nadal znana jak i również to, kiedy zostanie podpisana odpowiednia umowa. Łącznie Polska posiadać będzie 247 czołgów Leopard 2. Przy odpowiedniej woli politycznej istnieje możliwość nabycia kolejnych minimum 83 maszyn z Hiszpanii i Austrii. Niestety MON nie wyraża póki co zainteresowania takim zakupem.

Nie tak dawno temu MON nabył także inne rodzaje amunicji 120 mm (m. in. odłamkową i burzącą) dla naszych najnowocześniejszych czołgów.

Niepokój budzi jednak fakt, iż Inspektorat Uzbrojenia nadal nie prowadzi i nie planuje rozpocząć procedury nabycia nowoczesnej amunicji kalibru 125 mm dla czołgów typu PT-91 i T-72 znajdujących się na wyposażeniu Wojska Polskiego. MON powinien zainteresować się nabyciem amunicji także dla tych wozów – ciekawą ofertę mógłby zaproponować nam tutaj ukraiński przemysł.

Komentarze

Politolog, historyk wojskowości specjalizujący się w historii armii francuskiej w XX w. oraz współczesnych konfliktach zbrojnych.