Nowa odznaka pamiątkowa i oznaka rozpoznawcza 56. Bazy Lotniczej

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej  56. Baza Lotnicza z Inowrocławia otrzymała nową odznakę pamiątkową oraz oznakę rozpoznawczą. 56. BLot. została sformowana 1 stycznia 2012 r. w oparciu o zlikwidowany 56. Kujawski Pułk Śmigłowców Bojowych, dlatego też nowa odznaka pamiątkowa odwzorowuje jego tradycje.

Nowa odznaka pamiątkowa ma kształt łopaty wirnika nośnego śmigłowca, która z prawej strony przechodzi w skrzydło husarskie. Pomiędzy sekcjami łopaty widnieje data: ?18 V 1963? ? nawiązująca do daty sformowania 56. Pułku Śmigłowców. W centralnej części odznaki znajduje się, obrócona pod kątem 45 stopni, biało-czerwona szachownica lotnicza, na której umieszczony jest wizerunek orła (tzw. gapy lotniczej) trzymającego w szponach dwie rakiety. Odznaka wykonana jest z metalu barwy srebrzystej.

Wzór graficzny odznaki pamiątkowej 56. Bazy Lotniczej

Wzór graficzny odznaki pamiątkowej 56. Bazy Lotniczej

Wprowadzona została również oficjalna oznaka rozpoznawcza na mundury dla pilotów służących w 56. Bazie Lotniczej. Jej centralnym elementem graficznym jest śmigłowiec Mi-24 zamieszczony na niebieskim tle, poniżej którego znajduje się cyfra 56. Cała oznaka posiada oblamówkę w kolorystyce lotniczej szachownicy.

Wzór graficzny oznaki rozpoznawczej 56. Bazy Lotniczej na mundur wyjściowy (po lewej) i polowy (po prawej).

Wzór graficzny oznaki rozpoznawczej 56. Bazy Lotniczej na mundur wyjściowy (po lewej) i polowy (po prawej).

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.