Nowości historyczne Wydawnictwa Replika

Za pośrednictwem Wydawnictwa Replika, z którym mamy przyjemność współpracować, ukazały się w ostatnim czasie 4 bardzo ciekawe propozycje.

1. Ocaleni z Gułagu, Stephen F. Cohen

Przesycone terrorem rządy Stalina zyskały miano ?drugiego holokaustu?. Pochłonęły nawet więcej niewinnych istnień ? mężczyzn, kobiet i dzieci. W obozach Gułagu zginęły miliony ludzi zmuszanych do pracy. Niektórzy jednak przetrwali, a po śmieci Stalina w 1953 roku zostali uwolnieni. Oto historia tych, którzy ocaleli.

gułagZ relacji, zbieranych przez trzydzieści lat podczas licznych wizyt w Moskwie, Stephen F. Cohen wydobywa na światło dzienne kolejne wstydliwe tajemnice Związku Sowieckiego, skrywane tak skrzętnie przez aparat represji i cenzurę. Odtwarza losy byłych więźniów, toczących po powrocie z łagrów walkę o uratowanie ze zrujnowanego życia tego, co jeszcze się da. Opisuje ich trwające pięćdziesiąt lat zmagania o należną sprawiedliwość. Indywidualne ludzkie losy, niekiedy dzieje ofiar i katów, splatają się tu ze sobą oraz z zajadłymi konfliktami zarówno między zwykłymi ludźmi, jak i władzami na Kremlu.

 ?Ocaleni z Gułagu? to fascynująca opowieść będąca ważnym uzupełnieniem historii terroru, który nadal niechętnie odkrywa swoje niewygodne tajemnice. Potrzebne, świetnie napisane przypomnienie, że Rosja wciąż zmaga się z przeciwstawnymi wersjami opowieści o wielkich zbrodniach z swej przeszłości. Cohen pomaga lepiej zrozumieć enigmatyczną teraźniejszość Rosji i przewidzieć, czego spodziewać się w niepewnej przyszłości. ?The New York Times Book Review

ISBN 978-83-7674-424-7
Data wydania: 2015
Wymiary: 145×205 mm
Liczba stron: 320
Oprawa: miękka + skrzydełka

Kategoria: historia

2. Żołnierze Wyklęci. I znów za kraty, Marek A. Koprowski

Drugi tom zbioru autentycznych relacji żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy wyszli cało z sowieckich więzień i katowni.

wyklęciW książce ?Żołnierze Wyklęci. I znów za kraty? brak szczegółowych map działań poszczególnych jednostek podziemia antykomunistycznego; dzięki relacjom świadków tamtych czasów poznajemy jednak sylwetki szeregowych żołnierzy i przywódców, ich charaktery, słabości i wybory, często także codzienne życie w konspiracji. Opowieści te sprawiają, że ?Zapora? czy ?Jastrząb?, nie przestając być bohaterami, stają się dla nas bardziej ludzcy.

Drugą stroną książki jest szczegółowy opis represji, jakim poddawani byli zarówno autorzy poszczególnych relacji, jak i ich rodziny oraz koledzy, męczeni w ubeckich katowniach, trzymani w więzieniach i zakładach karnych, skazywani na śmierć lub nieustannie nadzorowani nawet po wyjściu na wolność.

Opowiadają:

Zygmunt Mogiła-Lisowski
Henryk Baldowski
Bronisław Albin
Zdzisław Wodzisławski
Stanisław Nowak
Helena Krasińska
Eugeniusz Kuśmiderski
Zygmunt Witek
Wacław Szacoń

Zbigniew Leopold Kuciewicz

ISBN 978-83-7674-408-7

Data wydania: 2015
Wymiary: 145×205 mm
Liczba stron: 368
Oprawa: miękka + skrzydełka

Kategoria: historia

3. Gwiazda Afryki. Hans Marseille ? niepokorny as Luftwaffe

Oto fascynująca historia jednego z najsłynniejszych asów myśliwskich II wojny światowej. Uczestnicząc w bitwach o Anglię i w Afryce Północnej, Marseille wypracował własny, brawurowy styl walki powietrznej. Zestrzelił 158 maszyn, ale zasłynął nie tylko jako pilot. Znany był również z niezależnych poglądów, buntowniczej natury i nietypowych zachowań. Podczas swej błyskawicznej, lecz krótkiej kariery nagradzano go równie często, co karano.

gwiazdaNa równi ze służbą cenił sobie hulankę i towarzystwo pięknych kobiet, co czasem uniemożliwiało mu latanie. Nie przeszkodziło jednak w zdobyciu Krzyża Rycerskiego z Liśćmi Dębu, Mieczami i Brylantami ? odznaczenia przyznanego bardzo nielicznym pilotom Luftwaffe.Heaton i Lewis ze znawstwem ukazują Marseillea jako nie tylko jednego z najwybitniejszych pilotów myśliwskich w historii, lecz również jako człowieka, który żył pełnią życia i walczył honorowo.

prof. Dennis E. Showalter.

Fascynująca biografia jednego z czołowych niemieckich ?pistoletów?. Marseille był z pewnością typem łotra, który zasłużył sobie na szacunek i podziw kolegów lotników.  ?World War II History Magazine?

ISBN 978-83-7674-414-8

Data wydania: 2014
Wymiary: 145×205 mm
Liczba stron: 352
Oprawa: twarda + obwoluta

Kategoria: historia

4. Poligon. Sensacje z kraju Warty. Leszek Adamczewski

poligonArthur Greiser nazwał Kraj Warty ?poligonem narodowego socjalizmu?. To w Poznaniu, Gnieźnie, Inowrocławiu, Łodzi, Kaliszu i Włocławku w latach 1939?1945 przeprowadzano zbrodnicze eksperymenty społeczne. W ich cieniu próbowali żyć, a nawet walczyć Polacy, których nie wypędzono do Generalnego Gubernatorstwa.

?Poligon? to kolejna książka Leszka Adamczewskiego o Kraju Warty. Z dziejów tego utworzonego jesienią 1939 roku z ziem polskich okręgu Rzeszy autor wybrał kilkadziesiąt sensacyjnych historii: od tragicznej śmierci syna Greisera pod Międzychodem, przez tajemniczą katastrofę Halifaksa nad Nowymi Skalmierzycami i amerykańskie bombardowania Poznania, po ostatnią defiladę w Posen. Autor przedstawia też nieznaną historię oddziału partyzanckiego na Pałukach i nie pomija najbardziej tragicznych epizodów z dziejów Kraju Warty, w tym zagłady Żydów.

ISBN 978-83-7674-296-0

Data wydania: 2014
Wymiary: 145×205 mm
Liczba stron: 372
Oprawa: miękka + skrzydełka
Kategoria: historia

Komentarze

Absolwent historii i politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zainteresowany geografią polityczną świata i aspektami działalności Unii Europejskiej. Jak sam podkreśla, jego konikiem jest historia III Rzeszy, a także kampanie wyborcze w USA.