/Fot. DG RSZ

Nowy Dowódca Wielonarodowej Brygady w Lublinie

Jak podaje komunikat Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ), w piątek, w dniu 7 października br. Minister Obrony Narodowej RP Antoni Macierewicz wręczył decyzję o wyznaczeniu na stanowisko oraz przedstawił nowego Dowódcę Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady (LITPOLUKRBRIG) pułkownika dypl. Zenona Brzuszko.

Jak podaje komunikat Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ), w piątek, w dniu 7 sierpnia br. w czasie uroczystości z okazji Święta Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady (LITPOLUKRBRIG) stacjonującej w Lublinie Minister Obrony Narodowej RP Antoni Macierewicz wręczył decyzję o wyznaczeniu na stanowisko oraz przedstawił nowego Dowódcę Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady (LITPOLUKRBRIG) pułkownika dypl. Zenona Brzuszko. W uroczystości udział wzięli m.in. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. dr Mirosław Różański oraz wielu innych dostojnych gości.

/Fot. Twitter @Poland_MOD

/Fot. Twitter @Poland_MOD

?Siła wspólnego projektu trzech sąsiednich państw, ? tkwi w efekcie synergii płynącym z działań podejmowanych dla osiągnięcia wspólnego celu. Celem tym jest budowanie, w atmosferze przyjaźni i zaufania, zdolności operacyjnych wzmacniających wspólne bezpieczeństwo naszych państw??

– podkreślił nowy dowódca Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady.

Nowy dowódca Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady (LITPOLUKRBRIG) pułkownik dypl. Zenon Brzuszko stwierdził, że liczy na owocną współpracę ze swoim Zastępcą – płk. Volodymyrem Yudanovem z Sił Powietrznodesantowych Ukrainy oraz Szefem Sztabu – ppłk. Eligijusem Senulisem z Litewskich Sił Zbrojnych. Pułkownik Zenon Brzuszko ponadto stwierdził, że wspólne dowodzenie, doświadczenie i posiadana widza będą wyznaczać drogę wielonarodowemu sztabowi w trakcie wielu przedsięwzięć szkoleniowych oraz przyszłych misji.

LITPOLUKRBRIG?

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada LITPOLUKRBRIG jest wielonarodową jednostką, składającą się z pododdziałów Sił Zbrojnych Litwy, Polski i Ukrainy. Porozumienie o jej utworzeniu podpisano 19 września 2014 roku w Warszawie. Brygada ostatecznie uformowała się na jesieni 2015 roku. Utworzenie Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady jest częścią ciągłego procesu jednolitej i długotrwałej współpracy wojskowej pomiędzy Polską, Ukrainą i Litwą.

Kim jest płk. Zenon Brzuszko?
Pułkownik dyplomowany Zenon Brzuszko. /Fot. 21. Brygada Strzelców Podhalańskich.

Pułkownik dyplomowany Zenon Brzuszko. /Fot. 21. Brygada Strzelców Podhalańskich.

Pułkownik dyplomowany Zenon Brzuszko urodził się w 1970 roku na Podkarpaciu. W 1994 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, na kierunku rozpoznanie. Po ukończeniu szkoły rozpoczął służbę w 120 Huzarskim pułku zmechanizowanym w Świętoszowie na stanowisku dowódcy plutonu, a następnie dowodził kompanią rozpoznawczą w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Kolejne stanowiska służbowe to: oficer rozpoznania, specjalista w Oddziale Szkolenia Strategiczno ? Operacyjnego, Dowódca Polsko ? Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych w Przemyślu, dowódca 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, Zastępca Dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Brał udział w trzech misjach poza granicami kraju: w Iraku, Kosowie i w Afganistanie. Pułkownik Brzuszko jest absolwentem studiów dyplomowych i podyplomowych na Akademii Obrony Narodowej oraz uczelni cywilnych. Interesuje się historią, architekturą oraz narciarstwem.

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.