Najnowszy okręt przeciwminowy Japońskich Morskich Sił Samooborny - Awaji. (SATOKO KAWASAKI)

Nowy okręt przeciwminowy dla JMSDF

Japońska stocznia zwodowała nowy okręt przeciwminowy dla Japońskich Sił Samoobrony (JMSDF). 

Jak donosi Japan Times, stocznia Japan Maritime United Corporation (JMUC) zlokalizowana w Tsurumi, Yokohama zwodowała nowy okręt przeciwminowy zbudowany dla zaspokojenia potrzeb Japońskich Morskich Sił Samoobrony (JMSDF).

Ważący 690 tonowy Awaji jest głównym okrętem nowej klasy okrętów przeciwminowych, które trafią do służby zastępując trzy 1000 tonowe okręty trałowe klasy Yaeyama, które pozostają w aktywnej służbie od marca 1993 roku.

Awaji, nazwany po wyspie w prefekturze Hyogo, posiada nowy kadłub wykonany z kompozytowego tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Wszytko, to ma na celu uzyskanie pewności, że miny nie wybuchną, kiedy czujniki wykryją metal podczas trałowania min.

?Awaji zostanie wprowadzony do służby w marcu 2017 roku,? donosi IHS Jane?s Navy International powołując się na Japońskie Ministerstwo Obrony. Nie jest jasne, kiedy służbę w marynarce wojennej rozpocznie reszta nowych okrętów.

Jak donosi IHS Jane Navy International, okręt posiada długość 67 metrów, promień 11 metrów i zanurzenie 5,2 metra. Według Japan Maritime United Corporation prędkość napędzanego przez dwa silniki wysokoprężne okrętu wynosi 14 węzłów. Główne uzbrojenie nowego okrętu Japońskich Morskich Sił Samoobrony (JMSDF) stanowić będzie armata kalibru 20 mm.

Podsumowując, obecna flota okrętów przeciwminowych w Japońskich Morskich Siłach Samoobrony  (JMSDF) składa się z 21 okrętów -to jedna z największych flot przeciwminowych na świecie- i zdobyła międzynarodowe uznanie dla posiadanej wiedzy w operacjach oczyszczania minowego, opierając się głównie na misjach prowadzonych w przeszłości. Japonia rozmieściła pięć okrętów przeciwminowych w rejonie Zatoki Perskiej w 1991 roku w celu usunięcia 1200 min morskich postawionych przez irackie wojsko w wodach Kuwejtu. W pierwszych etapach wojny koreańskiej (1950 do 1951), japońskie trałowce pomogły w oczyszczaniu odcinków lądowania sił amerykańskich. Okręty JMSDF brały także udział operacjach niedaleko Półwyspu Koreańskiego na Morzu Japońskim. Operacje japońskich trałowców niejednokrotnie były obiektem burzliwych debat w parlamencie Japonii.

W ceremonii wodowania nowego okrętu brali udział przedstawiciele Japońskich Morskich Sił Samoobrony, Ministerstwa Obrony oraz pracownicy stoczni. JMSDF reprezentował wiceadmirał Tetsuro Kuroe oraz oficerowie marynarki wojennej.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.