Sewastopol w czasie budowy w stoczni Saint-Nazaire (grudzień 2014). / Źródło: Wikimedia Commons.

Oba Mistrale trafią do Egiptu

Prezydenci Francji i Egiptu, François Hollande i Abd al-Fattah as-Sisi podpisali w Paryżu umowę na dwa okręty desantowe-doki typu Mistral, które zostały pierwotnie zbudowane dla Rosji.

Pałac Elizejski wydał komunikat, w którym władze Francji oznajmiły, że prezydenci obu krajów podpisali porozumienie ws. warunków i zasad nabycia przez Egipt dwóch okrętów typu Mistral.

W komunikacie nie ujawniono ceny obu jednostek, którą Kair będzie musiał zapłacić, jednakże źródła francuskie podkreślają, że zrekompensuje ona nieudaną próbę sprzedaży obu okrętów do Rosji.

Na początku września br., pojawiła się informacja, iż oprócz Egiptu kupnem jednego z okrętów zainteresowane są Zjednoczone Emiraty Arabskie (czytaj więcej: Mistrale dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Egiptu?), ponadto spekulowało się o Arabii Saudyjskiej czy Chińskiej Republice Ludowej, a także padł pomysł leasingu okrętów przez kraje NATO. Dzisiejsze oświadczenie rozwiało ostatecznie wszelkie domysły.

W związku z zaangażowaniem się Rosji w wojnę domową na Ukrainie, Francja anulowała kontrakt na sprzedaż Władywostoku i Sewastopolu dla Marynarki Wojennej tego kraju. Porozumienie z Moskwą ws. okrętów nastąpiło na początku sierpnia br. Francja zobowiązała się wtedy wypłacić odszkodowanie w wysokości 1,16 mld EUR (4,8 mld PLN) (czytaj więcej: Rosyjsko-francuskie porozumienie ws. Mistrali).

Czytaj także: Mistrale. Dochodowy problem Francji

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.