Źródło: Wikimedia Commons/Mathiasrex

Obchody Święta Wojska Polskiego i 96. rocznicy bitwy warszawskiej

15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego ? najważniejsze święto nie tylko dla żołnierzy, ale zapewne dla wszystkich sympatyków wojska i historii. W wielu miastach Polski odbędą się uroczystości i festyny wojskowe.

O programie obchodów i defilady wojskowej w Warszawie pisaliśmy tutaj.

Bardzo rozległy program uroczystości przewidziano w Radzyminie, gdzie 96 lat temu toczyły się szczególnie zaciekłe walki. Głównym punktem będzie Msza święta i Apel Pamięci o godzinie 17:00 na Cmentarzu Poległych 1920. Ponadto odbędą się pokazy wojskowe, wydarzenia o charakterze artystycznym, rozrywkowym i sportowym. Całość dopełni pokaz sztucznych ogni [1].

Dzień wcześniej (14 sierpnia) uroczystości religijno-patriotyczne odbędą się w Ossowie. Po nich odbędzie się rekonstrukcja bitwy warszawskiej [2].

15 sierpnia w Gdyni poza oficjalną uroczystością z udziałem Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej odbędzie się festyn wojskowy ze statycznym pokazem sprzętu wojskowego. Dzień wcześniej uroczystości zorganizuje także Związek Piłsudczyków [3].

Podobny przebieg będą miały uroczystości w Opolu, gdzie po Mszy świętej i uroczystości z udziałem 10 Opolskiej Brygady Logistycznej odbędzie się festyn żołnierski[4].

Świętować będzie można również w Białymstoku. Przed południem odbędą się uroczystości liturgiczne w cerkwi i katedrze katolickiej, a następnie oficjalna uroczystość pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Ponadto odbędą się pokazy sprzętu wojskowego i koncert [5].

W Lublinie po Mszy świętej w katedrze odbędzie się oficjalna uroczystość i apel pamięci na Placu Zamkowym. Później odbędą się pokazy wojskowe i koncert pieśni patriotycznych [6].

Gorzów Wielkopolski będzie świętował już w niedzielę. Po Mszy świętej w intencji żołnierzy Wojska Polskiego odbędzie się oficjalna uroczystość na Placu Grunwaldzkim. Wręczone zostaną medale i odznaczenia dla wyróżnionych żołnierzy. Odbędzie się również pokaz sprzętu wojskowego [7].

Uroczystości odbyły się już wcześniej m.in. w Gdańsku [8], Katowicach [9], Szczecinie [10] i Bydgoszczy [11] .

Zobacz także:

Komentarze