Oblitus: Rise of the Forgotten ? film wojenny o Polakach walczących w szeregach armii Stanów Zjednoczonych

W Bielsku-Białej rusza produkcja filmu wojennego ?Oblitus: Rise of the Forgotten? opowiadającego historię zapomnianych polskich żołnierzy w szeregach armii Stanów Zjednoczonych, walczących na zachodnim froncie w 1944 roku.

Fabuła tego krótkometrażowego filmu skupi się na walkach w dolinie rzeki Rur nieopodal miasta Jülich, które toczyła 29. Dywizja Piechoty Stanów Zjednoczonych na początku grudnia 1944. Film ma zaakcentować niemały wkład w amerykańską machinę wojenną wniesiony przez obywateli USA o polskich korzeniach, gdzie ?swojsko? brzmiące nazwiska nie były niczym zaskakującym w US Army. Reżyser oraz pomysłodawca filmu Adam Aljović zdradza, że nie wyodrębniamy głównego bohatera, ponieważ bohaterami byli wszyscy, którzy musieli przejść przez piekło II wojny światowej.

Pomysł na stworzenie filmu wziął się z chęci nakręcenia widowiskowej krótkometrażówki, która opowiadać będzie wartą zapamiętania historię. Panowie z grupy rekonstrukcyjnej Reenacting Zone South z chęcią przyłączyli się do mnie i stworzyli świetny scenariusz opowiadający prawdziwą, aczkolwiek zapomnianą przez wielu historię ? dodaje reżyser.

Zdjęcia do filmu rozpoczynają się już w marcu 2016 roku w Bielsku-Białej. Na chwilę obecną w projekt zaangażowane jest ponad 90 osób, gdzie oprócz aktorów oraz obsługi technicznej znajdują się członkowie kilku grup rekonstrukcyjnych odtwarzających obie strony konfliktu.

Jak wspomina Adam Aljović: Film skierowany jest do osób zainteresowanych historią, chcących dowiedzieć się czegoś nowego na temat II wojny światowej czy też pragnących obejrzeć efektowne, pełne akcji widowisko oparte na prawdziwych wydarzeniach. Myślę, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Celujemy nie tylko w widzów w Polsce, nasz film będzie pokazywany na zagranicznych festiwalach filmowych oraz zostanie zgłoszony do festiwali kwalifikacyjnych do przyszłorocznych Oscarów w kategorii „Krótkometrażowy film aktorski”. Można powiedzieć, że mamy duże ambicje, ale uważam, że posiadamy adekwatne możliwości do tego by bez kompleksów pokazywać się na świecie.

Na zakończenie warto dodać, że nie jest to pierwsza twórczość filmowa młodego reżysera, ponieważ już wcześniej współpracował ze śląskimi grupami rekonstrukcyjnymi, m.in. na planie filmu fabularnego ?The War is not Lost?. Niemniej jednak był to film amatorski. ?Oblitus: Rise of the Forgotten?, dzięki zaangażowaniu wielu osób związanych z przemysłem filmowym, będzie już produkcją profesjonalną ? kończy Adam Aljović.

Premiera przewidziana jest na sierpień 2016 roku.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego zwiastuna, przedstawiającego próbny dzień zdjęciowy z grupami rekonstrukcyjnymi:

>>>> „Oblitus: Rise of the Forgotten – short film” zwiastun [Facebook] <<<<

Komentarze

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.