Fot. weibo.com

Oblot drugiego prototypu chińskiego myśliwca 5. generacji J-31 [FOTO]

W dniu 23 grudnia br. Chińczycy oblatali drugi prototyp myśliwca 5. generacji Shenyang J-31 Gyrfalcon, oznaczony jako FC-31 V2. W Internecie pojawiły się zdjęcia z próbnego lotu maszyny, które ujawniły zmiany konstrukcyjne w porównaniu z pierwszym prototypem.

W piątek, 23 grudnia br. około godz. 10:00 czasu lokalnego (GMT+8) w Shenyang w prowincji Liaoning, gdzie mieszczą się zakłady AVIC Shenyang Aicraft Corporation (Shěnyáng f?ij? g?ngs?), po raz pierwszy wzbił się w powietrze drugi prototyp chińskiego myśliwca 5. generacji J-31 Gyrfalcon, oznaczony jako FC-31 V2.

W Internecie pojawiły się dosyć niewyraźne i małej rozdzielczości fotografie, co nie jest niczym nowym, jeśli chodzi o chińską zbrojeniówkę, na podstawie których można wywnioskować jedynie widoczne zmiany zewnętrzne płatowca. A ten nie został jeszcze pomalowany specjalną, pochłaniającą promieniowanie radarowe farbą, która jest niezbędna do zachowania własności trudnowykrywalności (stealth).

Fot. weibo.com

Fot. weibo.com

Pierwsze co rzuca się w oczy to jednoczęściowa owiewka, dzięki której myśliwiec jeszcze bardziej przypomina amerykańskie F-22A Raptor oraz system wskazywania celu EOTS (Electro-Optical Targeting System) oraz układ optoelektroniczny EODAS (Electro-Optical Distributed Aperture System), wykrywający i śledzący nieprzyjacielskie statki powietrzne oraz ostrzegający przed odpalonymi pociskami rakietowymi. Pierwszy prototyp, o numerze bocznym ?31001? posiada dwuczęściową owiewkę, której stała część znajduje się w przodzie. Zmianom uległ także kształt ogonowych stateczników pionowych, jak również końcówki skrzydeł i usterzenia poziomego. Zostały one ścięte i zaokrąglone, co według specjalistów zmniejszy jeszcze bardziej jego odbicie radarowe (radar cross section; RCS).

Niewiadomą pozostaje jednostka napędowa. W pierwszym prototypie był to Klimow RD-93, w przypadku kolejnych maszyn bądź myśliwców seryjnych ma to być ? według Chińczyków ? rodzimy silnik o ciągu 10-11 ton (według nieoficjalnych informacji ma to być Guizhou WS-13E bądź jego rozwinięcie z przeprojektowanymi dyszami wylotowymi ? przyp. red.).

Fot. weibo.com

Fot. weibo.com

Fot. weibo.com

Fot. weibo.com

Istnienie myśliwca Shenyang J-31 Gyrfalcon (pol. białozór, sokół norweski; znany także pod nazwą FC-31) zostało ujawnione w dniu 6 listopada 2014 roku podczas China International Aviation & Aerospace Exhibition w Zhuhai koło Hongkongu. Pierwszy prototyp J-31 od razu stał się główną atrakcją tego wydarzenia. Było to spowodowane także faktem, iż to pierwszy samolot, na którego ujawnienie, jeszcze w fazie rozwoju zezwoliły władze Chińskiej Republiki Ludowej.

Przedstawiciele Shenyang stwierdzili, iż J-31 stanowi jedynie koncepcję dla potencjalnej maszyny eksportowej. Jednakże, otrzymał on podobno oficjalne wsparcie Pekinu, co może wskazywać na chęć jej nabycia ze strony Sił Powietrznych (PLAAF) lub lotnictwa Marynarki Wojennej (PLANAF). Pod koniec listopada 2014 roku pojawiły się informacje o zainteresowaniu nabyciem tych maszyn przez Siły Powietrzne Pakistanu. Serwis IHS Jane?s zasugerował możliwość zakupu 30-40 egzemplarzy do skompletowania dwóch eskadr.

Przypomnijmy, że w dniu 12 listopada 2015 roku Li Yuhai, zastępca dyrektora generalnego AVIC Shenyang Aicraft Corporation powiedział, że regularne loty myśliwców J-31 rozpoczną się w 2019 roku (czytaj więcej: Pierwsze loty chińskich myśliwców Shenyang J-31 już w 2019 roku).

Źródło: combataircraft.net: Second FC-31 takes to the air

Czytaj także:

Airshow China 2016: Publiczny debiut myśliwców 5. generacji J-20 [WIDEO]

Oficjalnie: Chiny pracują nad nowym bombowcem strategicznym

PL-15: nowy chiński pocisk powietrze-powietrze

YH-X chińskim bombowcem stealth nowej generacji?

Myśliwce 5. generacji ? stan na A.D. 2015

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.