Fot. Scaled Composites.

Oblot eksperymentalnego odrzutowca Scaled Composites Model 401 [WIDEO]

W dniu 11 października br. należąca do koncernu Northrop Grumman, firma Scaled Composites poinformowała o oblocie pierwszego z dwóch zbudowanych prototypów bardzo lekkiego samolotu odrzutowego oznaczonego jako Model 401, które powstały na zlecenie rządu Stanów Zjednoczonych.

Palmdale, Kalifornia. / Wikimedia Commons.

W środę, 11 października br. należąca do koncernu Northrop Grumman, firma Scaled Composites poinformowała o oblocie pierwszego z dwóch zbudowanych prototypów bardzo lekkiego samolotu odrzutowego oznaczonego jako Model 401, które powstały na zlecenie rządu Stanów Zjednoczonych jako demonstrator zaawansowanych i niskokosztowych technologii lotniczych. Maszyna wystartowała w dziewiczy lot z lotniska Palmdale na pustyni Mojave (Kalifornia), gdzie znajduje się siedziba firmy założonej przez Burta Rutana w 1982 roku, a za jej sterami zasiadł pilot-oblatywacz Pete Siebold.

Obie maszyny są napędzane pojedynczym silnikiem turboodrzutowym Pratt & Whitney Canada JTD-15D-5D o ciągu 1.381 kg (3.045 funtów), który zapewnia im prędkość 0,6 Ma oraz pułap praktyczny do 9.144 metry (30.000 stóp). Rozpiętość skrzydeł oraz długość wynoszą po 11,6 metra (38 stóp), masa własna jedynie 1.814 kg (4.000 funtów), a maksymalna masa startowa 3.628 kg (8.000 funtów). Samolot może przebywać w powietrzu przez 3 godziny, a jego kadłub został zbudowany w większości z materiałów kompozytowych.

Aaron Cassebeer, szef projektu z firmy Scaled Composites, powiedział:

To bardzo ekscytujący dla nas czas. Jesteśmy w czołówce w projektowaniu samolotów eksperymentalnych i mam szczęście zasiadać na jednym z pierwszych foteli. Dziś był wspaniały dzień dla naszego zespołu testowego. Odbyliśmy wspaniały lot i oczekujemy na dalszy program prób.

Pierwszy udany test w locie jednego z prototypów jest początkiem jego programu prób. Zespół testowy planuje kontynuować prace z pierwszym prototypem, podczas gdy druga maszyna jest przygotowywana do oblotu. Firma nie ujawnia faktycznego przeznaczenia obu prototypów, ani konkretnego odbiorcy, stwierdzając w komunikacie prasowym, że będą testowane przez partnerów przemysłowych oraz bliżej niewymienioną agencję rządu Stanów Zjednoczonych.

Warto zauważyć, że oba prototypy zostały zarejestrowane przez Federalną Administrację Lotnictwa (Federal Aviation Administration; FAA) w dniu 19 kwietnia br. z numerami bocznymi dla pierwszego prototypu: N401XD i drugiego: N401XP. Jeśli chodzi o konstrukcję samolotu, kadłub wydaje się być dostosowany do właściwości zmniejszonej sygnatury radarowej (Radar Cross Section; RCS), więc sugeruje to zainteresowanie odbiorcy w badaniach nad samolotem stealth.

Ponadto, Model 401 jest podobny do podobny profil skrzydeł i usterzenie motylkowe typu V jak wielozadaniowy, bezzałogowy aparat latający (unmanned aerial vehicle; UAV) General Atomics Avenger (Predator C) o napędzie odrzutowym, którego trzy prototypy są testowane od 2009 roku (czytaj także: Avenger ER (Extended Range) oblatany oraz: Indie zainteresowane zakupem dronów Avenger?).

WIDEO:

Przypomnijmy, że firma Scaled Composites brała udział w pracach projektowych największego obecnie samolotu na świecie o nazwie Stratolaunch, który będzie nosicielem rakiet nośnych Pegasus XL. Roll-out maszyny nastąpił w dniu 31 maja br., a obecnie trwają przygotowania do jego oblotu (czytaj więcej: Stratolaunch: Roll-out największego samolotu na świecie [FOTO+WIDEO]).

Źródła:

scaled.com: Scaled Completes First Flight of New Experimental Aircraft, Model 401

registry.faa.gov: FAA REGISTRY

Czytaj także:

Northrop Grumman przejmuje prywatną korporację Orbital ATK

Northrop Grumman i BAE Systems wycofują się z programu T-X

Northrop Grumman Model 400 – nowy samolot szkolno-treningowy

Bell 525 Relentless będzie oferowany na rynek wojskowy

Rosyjski eksperymentalny śmigłowiec poleci z prędkością 450 km/h

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.