Su-30MKI z podwieszonym Brahmosem-A podczas lądowania. / fot. Hindustan Aeronautics Limited (HAL).

Oblot indyjskiego Su-30MKI z demonstratorem BrahMosa-A [WIDEO]

W dniu 25 czerwca br. z lotniska Ozar w pobliżu miejscowości Nashik (stan Maharaszta) po raz pierwszy wzbił się w powietrze myśliwiec wielozadaniowy Su-30MKI (w kodzie NATO: Flanker-C) z demonstratorem supersonicznej rosyjsko-indyjskiej rakiety manewrującej BrahMos-A.

Test, który zakończył się powodzeniem, przeprowadziło państwowe przedsiębiorstwo Hindustan Aeronautics Limited (HAL), ze swojego lotniska Ozar w pobliżu miejscowości Nashik (stan Maharaszta). Myśliwiec wielozadaniowy Su-30MKI (w kodzie NATO: Flanker-C) wzbił się w powietrze z demonstratorem supersonicznej rakiety manewrującej BrahMos-A, pomniejszonym wariantem rosyjsko-indyjskiego PJ-10 BrahMos. Demonstrator zawierał głowicę kinetyczną oraz czujnikami do pomiarów parametrów lotu.

Program integracji rakiet BrahMos z Su-30MKI podzielono na kilka etapów. Kolejnym będzie odpalenie demonstratora, by potem móc przeprowadzić test z wersją bojową rakiety. W porównaniu z wersją standardową rakiety, zaprojektowanej na podstawie rosyjskiego P-800 Oniks/Jachont (w kodzie DIA/NATO: SS-N-26 Strobile; indeks GRAU: 3M55) pocisk przeciw-okrętowy klasy woda-woda, przeznaczony do zwalczania także celów naziemnych, BrahMos-A waży jedynie 2,2 tony (redukcja z 3 ton), może być wystrzeliwany z nosiciela, znajdującego się na wysokości od 500 do 14.000 metrów, następnie opada do 100-150 metrów, by w fazie terminalnej lecieć nawet na pułapie 15 metrów przy prędkości maksymalnej 2,8 Ma. Su-30MKI może przenosić tylko jeden pocisk na centralnym węźle podwieszenia pod kadłubem, pomiędzy silnikami. Indyjskie Siły Powietrzne (Bhartiya Vāyu Senā) planują zakup około 200 pocisków w tym wariancie, których dostawy powinny rozpocząć się w 2017 roku.

Demonstrator BrahMos-A podczas 9. Międzynarodowego Salonu Lotniczo-Kosmicznego MAKS-2009 w podmoskiewskim Żukowskim na lotnisku Ramienskoje. / Wikimedia Commons.

Demonstrator BrahMos-A podczas 9. Międzynarodowego Salonu Lotniczo-Kosmicznego MAKS-2009 w podmoskiewskim Żukowskim na lotnisku Ramienskoje. / Wikimedia Commons.

Pok koniec maja br. informowaliśmy, że rakiety PJ-10 BrahMos w wersji standardowej trafią do pierwszych odbiorców zagranicznych (czytaj więcej: Rosyjsko-indyjskie rakiety BrahMos trafią do czterech odbiorców).

Czytaj także:

Test indyjskiej rakiety balistycznej K-4

Indie kupią francuskie myśliwce Rafale

Indie zainteresowane zakupem dronów Avenger?

Irkut zdobywa dwa kontrakty na budowę myśliwców Su-30

Udane testy wersji pokładowej Tejasa

Indie nie chcą produkować amerykańskich myśliwców

Polskie drony trafią do Indii?

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.

Najpopularniejsze posty