Fot. Stars and Stripes/US Navy.

Odnaleziono ciała marynarzy zaginionych w kolizji amerykańskiego niszczyciela

W dniu 28 sierpnia br. US Navy poinformowała o odnalezieniu ciał wszystkich dziesięciu zaginionych marynarzy podczas kolizji z udziałem niszczyciela rakietowego USS John S. McCain (DDG-56) z liberyjskim tankowcem/chemikaliowcem Alnic MC na malezyjskich wodach terytorialnych w rejonie na wschód od Cieśniny Malakka.

Amerykański portal Stars and Stripes, powołując się na źródła w US Navy poinformował, że nurkowie marynarki oraz Korpusu Piechoty Morskiej (USMC) odnaleźli i zidentyfikowali wszystkich dziesięciu zaginionych marynarzy podczas kolizji z udziałem niszczyciela rakietowego USS John S. McCain (DDG-56) z liberyjskim tankowcem/chemikaliowcem Alnic MC na malezyjskich wodach terytorialnych w rejonie na wschód od Cieśniny Malakka, do której doszło równo tydzień wcześniej (czytaj więcej: Kolejna kolizja z udziałem amerykańskiego niszczyciela rakietowego [FOTO]). Ciała odnaleziono w zalanych pomieszczeniach okrętu, uszkodzonych podczas kolizji.

Wcześniej informowano o odnalezieniu dwóch zaginionych marynarzy, jednak poniedziałkowa informacja potwierdziła najgorsze obawy dowództwa VII Floty US Navy. Opublikowano pełną listę członków załogi niszczyciela, którzy zginęli:

  • bosman Charles Nathan Findley, technik-elektronik, miał 31 lat, pochodził ze stanu Missouri;
  • bosman Abraham Lopez, elektryk systemu komunikacji wewnętrznej, ?39, Teksas;
  • bosmanmat Kevin Sayer Bushell, technik-elektronik, ?26, Maryland;
  • bosmanmat Jacob Daniel Drake, technik-elektronik, ?21, Ohio;
  • bosmanmat Timothy Thomas Eckels Jr., technik systemów informatycznych, ?23, Maryland;
  • bosmanmat Corey George Ingram, technik systemów informatycznych, ?28, Nowy Jork;
  • mat John Henry Hoagland III, technik-elektronik, ?20, Teksas;
  • mat Logan Stephen Palmer, elektryk systemu komunikacji wewnętrznej, ?23, Illinois;

oraz odnalezieni wcześniej:

  • mat Dustin Louis Doyon, technik-elektronik, ?26, Connecticut;
  • mat Kenneth Aaron Smith, technik-elektronik, ?22, New Jersey.

Ponadto, czterej marynarze, którzy zostali niegroźnie ranni podczas zdarzenia i przetransportowani do szpitala w Singapurze, zostali już wypisani i powrócili do swoich przydziałów. Piąty poszkodowany nie potrzebował pomocy medycznej.

Uszkodzony niszczyciel rakietowy USS John S. McCain (DDG-56), typu Arleigh Burke, który o własnych siłach wszedł dzień później do portu wojennego Changi w Singapurze, zostanie, według zapewnień urzędników US Navy, naprawiony i powróci do czynnej służby operacyjnej, choć nie stwierdzono, kiedy ma to nastąpić.

Widoczne uszkodzenia części lewej burty niszczyciela rakietowego USS John S. McCain (DDG-56). / fot. Twitter via @mykamarul

W poszukiwaniach zaginionych brały udział jednostki pływające i latające Singapuru i Malezji, a ze strony amerykańskiej śmigłowce SH-60 Seahawk oraz przemiennopłaty MV-22B Osprey, które startowały z pokładu okrętu desantowego USS America (LHA-6). Statki powietrzne przeszukiwały rejon ponad 5.400 km kw. (2.100 mil kw.) wokół miejsca zdarzenia, bez przerwy przez 80 godzin. US Navy poinformowała, że 155-osobowa załoga niszczyciela została tymczasowo przebazowana na ten okręt, gdzie otrzymała wszelkie niezbędne wsparcie, w tym zakwaterowanie, posiłki i pomoc medyczną.

Przypomnijmy, że to druga, w ciągu dwóch miesięcy kolizja z udziałem amerykańskiego niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke w rejonie Azji Wschodniej. W dniu 17 czerwca br. o godzinie 2:30 czasu lokalnego w pobliżu wybrzeża Japonii, doszło do kolizji USS Fitzgerald (DDG-62) z cywilną jednostką handlową pod banderą filipińską, w wyniku czego zginęło siedmiu marynarzy US Navy, a okręt doznał poważnych uszkodzeń. Po zdarzeniu dowódca niszczyciela został zwolniony ze stanowiska, a marynarze odpowiedzialni za nawigację ponieśli karę (czytaj więcej: Kolizja amerykańskiego okrętu wojennego i cywilnej jednostki u wybrzeży Japonii [WIDEO]).

US Navy cały czas bada przyczyny tragicznego w skutkach zdarzenia, które miało miejsce w dniu 21 sierpnia br. w wodach na wschód od Singapuru. Jednak warto zauważyć, że wśród tropów, mających wyjaśnić oba zdarzenia, brany pod uwagę jest udział osób trzecich, w tym ataku hakerskiego na system nawigacji satelitarnej GPS, w wyniku którego mógł on wskazywać błędne koordynaty załogom obu okrętów, o czym informował na Twitterze Szef Operacji Morskich, adm. John Richardson:

Źródła:

stripes.com: Navy recovers bodies of all 10 missing USS McCain sailors

navy.mil: US Navy Identifies One Dead, Nine Missing USS John S. McCain Sailors

navy.mil: US Navy Identifies Second Deceased USS John S. McCain Sailor

navy.mil: USS America Concludes Support to USS John S. McCain

businessinsider.com: The Navy’s 4th accident this year is stirring concerns about hackers targeting US warships

Czytaj także:

Pacyfik: Odkryto słynny wrak krążownika USS ?Indianapolis?

Gibraltar: Kolizja z udziałem brytyjskiego okrętu podwodnego o napędzie nuklearnym

Awaria najnowszego niszczyciela US Navy w Kanale Panamskim

Uszkodzenia okrętu litoralnego USS ?Montgomery? (LCS-8) podczas przejścia przez Kanał Panamski

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.