Źródło: Prinscreen filmiku udostępnionego na YouTube (Radio eR Lublin)

Odnaleziono szczątki ostatniego z wyklętych – Józefa Franczaka „Lalka”

Jak donosi „Nasz Dziennik”, udało się w końcu znaleźć szczątki Józefa Franczaka „Lalka”, ostatniego żołnierza wyklętego. Podczas dzisiejszej konferencji zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, zostały rozwiane wszelkie wątpliwości w sprawie badanych od miesiąca szczątek. Zostało potwierdzone w stu procentach, że należą one do „Lalka”

Józef Franczak ps. „Lalek” (1918-1963) był sierżantem Wojska Polskiego oraz uczestnikiem wojny obronnej Polski w 1939 roku. Następnie związał się z polską organizacją podziemną (ZWZ, a potem AK) aby walczyć o wolną Polskę. Zginął 21 października 1963 roku w Majdanie Kozic Górnych (woj. lubelskie). Został osaczony przez grupę likwidacyjną ZOMO i poległ bohaterską śmiercią. Był ostatnim żołnierzem polskiego podziemia antykomunistycznego, który zginął w walce z bronią w ręku z utrwalaczami władzy sowieckiej na ziemiach polskich. Cześć i chwała bohaterom!

Komentarze

Historyk. Specjalizuje się w dziejach Związku Sowieckiego. Pozostałe zainteresowania to: losy Polaków podczas II WŚ oraz samoloty II WŚ.