F-16C Block 50 należący do Tureckich Sił Powietrznych / Wikimedia Commons.

Odwet na irackich Kurdach za zamach w Ankarze

Tureckie lotnictwo zbombardowało pozycje irackich Kurdów na granicy z Turcją, w odpowiedzi za środowy zamach terrorystyczny w Ankarze.

Po zakończeniu, zwołanego przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdo?ana posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z zamachem terrorystycznym w centrum tureckiej stolicy (czytaj więcej: Zamach w centrum Ankary) i przesłankach służb specjalnych, że sprawcami są bojownicy z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), Tureckie Siły Powietrzne (Türk Hava Kuvvetleri) przystąpiły do nalotów na pozycje kurdyjskie w północnym Iraku.

Naloty miały miejsce w nocy z 17 na 18 lutego br. w rejonie 350-tysięcznej miejscowości Zachu, w prowincji Dahuk, oddalonej niecałe 10 km od granicy z Turcją. Następnego dnia tureckie F-16 skupiły się w dwóch nalotach na cele oddalone bardziej na wschód, m.in. w rejonie Haftanin. Ocenia się, że w nalotach zginęło ok. 60-70 Kurdów.

W tym czasie władze w Ankarze obwieściły, że ustaliły tożsamość sprawcy samobójczego zamachu. Był nim Salih Necar, który dostał się do Turcji wraz z uchodźcami z Syrii. W czwartek prezydent Erdogan oficjalnie potwierdził, że za zamachem stała kurdyjska zbrojna milicja, zwana Powszechnymi Jednostkami Ochrony (YPG) we współpracy z bojownikami Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). YPG jest to zbrojna grupa Kurdów utworzona w 2011 roku podczas wojny domowej w Syrii, wchodząca w skład syryjskiej opozycji walczącej na północy Syrii z wojskami rządowymi Baszszara al-Asada. Podlega ona Partii Unii Demokratycznej (PYD) w Syrii, której lider, Salih Muslim Muhammad odciął się od oskarżeń o udział w zamachu, sugerując że jego źródło leży w udziale Turcji w wojnie przeciwko ISIS.

Ostatnie bombardowanie Kurdów przez siły tureckie miało miejsce w grudniu oraz listopadzie ubiegłego roku (czytaj więcej: Turcja bombarduje iracki Kurdystan). Pół roku wcześniej, Ankara oskarżyła PKK o sprawstwo zamachów w tureckim mieście Suruç w pobliżu granicy z Syrią w lipcu 2015 roku i ci wycofali się z zawieszenia broni na terenie Turcji trwającego od 2013 roku (czytaj więcej: Zamach terrorystyczny w Turcji).

Czytaj także:

Turecka artyleria ostrzelała Syrię

Kurdowie zorganizują referendum w sprawie niepodległości

Turcja wtargnęła do Iraku

Eksplozje w centrum Ankary

Zamach terrorystyczny w Stambule

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.