Fot. Twitter via @saidpvo.

Oficjalna prezentacja myśliwca MiG-35 [FOTO+WIDEO]

W dniu 27 stycznia br. w Łuchowicy w obwodzie moskiewskim miała miejsce oficjalna prezentacja MiG-35 (w kodzie NATO: Fulcrum-F), wielozadaniowego myśliwca generacji 4++.

W piątek, 27 stycznia br. Rosyjska Korporacja Lotnicza (RSK) MiG, wchodząca w skład Zjednoczonej Korporacji Lotniczej (OAK), w Łuchowicy w obwodzie moskiewskim, po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowała międzynarodowym gościom MiG-35 (w kodzie NATO: Fulcrum-F), wielozadaniowy myśliwiec generacji 4++.

Dowódca Sił Powietrzno-Kosmicznych (WKS) Rosji, gen. por. Wiktor Bondariew powiedział podczas prezentacji, że MiG-35 ma duży potencjał ze względu na niezwykłe charakterystyki do operacji przeciwko celom powietrznych, jak i naziemnych w przypadku lokalnych konfliktów zbrojnych, takich jak ten w Syrii:

Przetestowaliśmy właściwie wszystkie typy samolotów w Syrii, za wyjątkiem MiG-29, startujących z ziemi. I MiG-35 jest znakomitym samolotem do atakowania celów na ziemi i w powietrzu w zasięgu rażenia 3.500 km bez lądowania, co nam bardzo odpowiada. Zakupimy je, tak szybko jak to tylko możliwe, gdy zakończą się próby państwowe.

Fot. Twitter via @saidpvo.

Fot. Twitter via @saidpvo.

Testy w locie nowego samolotu rozpoczęły się na dwóch prototypach w styczniu br. i potrwają do końca roku. Oczekuje się, że na wyposażenie WKS trafi 30 myśliwców MiG-35 w ramach pierwszej transzy, choć według wcześniejszych planów miało to być 37 maszyn.

Przypomnijmy, że dyrektor generalny RSK MiG, Siergiej Korotkow informował podczas 12. Międzynarodowego Salonu Lotniczo-Kosmicznego MAKS-2015, który miał miejsce w dniach 25-30 sierpnia ub. r. w podmoskiewskim Żukowskim, że zainteresowanie zakupem modelu MiG-35 wyraziły Indie, a doświadczenie zdobyte przy jego konstrukcji zaowocuje przy opracowywaniu przez korporację lekkiego myśliwca 5. generacji (czytaj także: 12. Międzynarodowy Salon Lotniczo-Kosmiczny MAKS-2015 – podsumowanie). Z kolei w kwietniu 2015 roku Egipt zamówił 50 maszyn tego typu za równowartość 2 mld USD.

MiG-35 (w kodzie NATO: Fulcrum-F) jest rozwinięciem wielozadaniowych MiG-29M/M2 oraz MiG-29K/KUB, klasyfikowanym jako myśliwiec generacji 4++. Po raz pierwszy wzbił się w powietrze w 2007 roku, a jego planowane wejście do służby to 2019 rok, co zapowiadał wcześniej Jurij B. Slusar, prezes OAK. Wyposażony w zmodyfikowany silnik turbowentylatorowy Klimow RD-33MK, po raz pierwszy został zaprezentowany podczas pokazów lotniczych Aero India 2007, jako demonstrator technologii bazujący na jednomiejscowych MiG-29M/MiG-29K i oznaczony jako MiG-35 o numerze bocznym „961” oraz dwumiejscowy, zbudowany na bazie MiG-29M2/MiG-29KUB i oznaczony jako MiG-35D „967”. Z kolei montaż dwóch kolejnych przedseryjnych prototypów (o numerach bocznych: „702” i „712”), całkowicie od zera, rozpoczął się w sierpniu ub. r.

Samolot miał być także wyposażony w radar ze aktywnym skanowaniem elektronicznym (Active electronically scanned array; AESA) typu Żuk-A (w wersji eksportowej Żuk-AE), opracowany przez przedsiębiorstwo NIIR-Fazotron z Moskwy. Uzbrojenie ma stanowić 7.000 kg rakiet powietrze-powietrze, powietrze-ziemia oraz bomb kierowanych i niekierowanych, przenoszonych łącznie na dziewięciu węzłach (ośmiu podskrzydłowych i jednym podkadłubowym).

Źródła:

tass.com: Сommander: Russia’s MiG-35 fighter jet has big potential in Syria-like conflicts

tass.com: MiG-35 warplane to become Russia’s sole light fighter jet

Czytaj także:

Rosja: Rozpoczęto montaż pierwszego bombowca strategicznego Tu-160M2

MiG-29UB na krawędzi kosmosu [WIDEO 360°]

Katastrofa rosyjskiego myśliwca MiG-29KR operującego z pokładu „Kuzniecowa”

Współtwórca myśliwca MiG-29 nie żyje

Media: Serbia otrzyma rosyjskie uzbrojenie za darmo

Używane rosyjskie MiG-29 dla Serbii?

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.