fot. stripes.com

Oficjalnie: Przedstawiono budżet obronny USA na 2017 rok

Sekretarz obrony USA, Ashton Carter przedłożył Kongresowi projekt budżetu na wydatki obronne na rok fiskalny 2017, który ma wynieść 582,7 mld USD.

W przyszłym roku Departament Obrony chce skupić się bardziej na zagrożeniach konfliktu przyszłości z wykorzystaniem wysokich technologii, a mniej ? co jest zaskakujące ? na operacjach antyterrorystycznych przeciwko bojownikom, takim jak Państwo Islamskie (ISIS).

Żądane wydatki, ostatnie za prezydentury Baracka Obamy, zawierają 524 mld USD budżetu podstawowego Pentagonu oraz prawie 59 mld USD przeznaczone na operacje wojskowe poza granicami państwa. W porównaniu z rokiem fiskalnym 2016, na który wydatki obronne wynoszą 585,3 mld USD, nowy budżet jest nieznacznie niższy i wynosi łącznie 582,7 mld USD.

Nowe, potencjalne zagrożenia na których skupi się administracja sekretarza Cartera, obejmie takie kraje jak ChRL, Rosja, Iran oraz Korea Północna. Terroryzm potraktowano jako stan trwały, dlatego nie przewiduje się wzrostu wydatków na ten cel. Warto nadmienić, że w opinii gen. w st. spocz. Raymonda T. Odierno, b. dowódcy amerykańskich wojsk lądowych, pokonanie Państwa Islamskiego może zabrać od 10 do 20 lat.

W opublikowanym oświadczeniu Departamentu Obrony, dołączonym do dokumentów przedłożonych Kongresowi podkreślono, że budżet [na rok fiskalny 2017] odzwierciedla najbliższe zagrożenia strategiczne, które miały miejsce w Azji, na Bliskim Wschodzie oraz w Europie.

Priorytety administracji Cartera, nazwane pełnym spektrum zagrożeń, gdzie pole bitew dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych będą rozciągać się od dna oceanów po cyberprzestrzeń, z udziałem sieciocentrycznego ciężkiego uzbrojenia, takiego jak okręty wojenne czy lotnictwo będą różnić się od naziemnych operacji kontr-partyzanckich, które zdominowały pola walki w poprzedniej dekadzie.

Najważniejsze wydatkowania obejmą:

  • bombowiec nowej generacji w ramach programu Long Range Strike-Bomber (LRS-B) ? 1,4 mld USD na prace inżynieryjne i rozwojowe (czytaj więcej: Kontrakt na bombowiec nowej generacji dla Northrop Grumman);
  • zakup 10 wielozadaniowych myśliwców 5. generacji F-35 Lightning II dla lotnictwa Marynarki Wojennej (US Navy) oraz 3 dla Korpusu Piechoty Morskiej (USMC) (czytaj więcej: Pentagon kupi ponad 400 F-35 w ciągu pięciu lat);
  • zakup dodatkowych myśliwców F/A-18E/F Super Hornet dla US Navy i USMC (odpowiednio 2 i 14 egzemplarzy), których realizacja zakończy się w 2021 roku;
  • zakup dwóch niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke w nowej konfiguracji Flight III (wyposażonych w najnowszy wariant Systemu Walki AEGIS) oraz 10 kolejnych jednostek w planach na lata fiskalne 2017-2022 (czytaj także: Modernizacji systemu AEGIS ciąg dalszy). W planach jest także modernizacja 12 starszych okrętów tego typu.
  • w zakresie bezzałogowych aparatów latających (UAV), Siły Powietrzne (USAF) planują zwiększenie liczby godzin nalotów w zakresie patroli bojowych, tak aby drony wykonywały od 60 do 90 % wszystkich patroli w 2020 roku.
  • wzrost wydatków dla wynagrodzenia dla pracowników cywilnych wojska o 1,6%;
  • wzrost wydatków na siły amerykańskie w Europie w ramach European Reassurance Initiative (ERI) do 3,4 mld USD (czytaj więcej: USA zwiększą budżet swoich sił w Europie czterokrotnie);
  • 7,5 mld USD na zwalczanie ISIS w Syrii i Iraku, w tym 1,8 mld USD na 45,000 sztuk amunicji lotniczej dla USAF, które zrzuciły na ISIS więcej niż 35,000 bomb i rakiet w trakcie operacji Inherent Resolve od sierpnia 2014 roku.

Oprócz tego przewiduje się spadki finansowania:

  • dla US Army, które zredukuje swój personel osobowy z 508.210 żołnierzy służby czynnej w 2013 roku do 460.000 w 2017 roku oraz spadek o 1,3 mld USD w zakresie zakupu nowych statków powietrznych dla lotnictwa armii.
  • dla US Navy, która otrzyma 40 nowych okrętów wojennych, zamiast planowanych wcześniej 52 jednostek, dzięki czemu zaoszczędzi do 8 mld USD. Podtrzymano za to finansowanie nowego strategicznego okrętu balistycznego (czytaj także: Zamówienie na nowy strategiczny okręt podwodny dla US Navy w 2017 roku);

Czytaj także:

A-10 Thunderbolt II pozostaną w służbie do 2022 roku

Wizja myśliwca 6. generacji wg Northrop Grumman [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.