Fregata rakietowa typu Vasco da Gama, Alvares Cabral (F 331). /Fot. PO ESP-N Sánchez Oller.

Okręty NATO w Gdynii

W piątek, w dniu 16 września br. do portu w Gdynii z wiztą roboczą przybędą trzy okręty wojenne wchodzące w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO (Standing NATO Maritime Group One; SNMG-1) – okręty będą dostępne dla zwiedzających w sobotę i niedzielę.

Okręty wojenne wchodzące w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO SNMG-1 zacumują przy Nabrzeżu Francuskim w porcie w Gdynii. Wśród jednostek które wejdą w piątek do portu będą: hiszpańska fregata rakietowa typu Álvaro de Bazán, Méndez Nú?ez (F104) – okręt flagowy SNMG-1, portugalska fregata rakietowa typu Vasco da Gama, Alvares Cabral (F 331) i niemiecka korweta rakietowa typu 130, Ludwigshafen (F264). W najbliższą sobotę i niedzielę (w dniach 17 i 18 września) w godzinach 10:00 ? 12:00 oraz 15:00 ? 17:00, wszystkie trzy okręty wojenne zostaną udostępnione zwiedzającym, po czym, we wtorek, w dniu 20 września po uzupełnieniu zapasów i którkim odpoczynku załóg opuszczą port w Gdynii.

/Fot. nato.mw.mil.pl

/Fot. nato.mw.mil.pl

Stały Zespół Okrętów NATO powstał w styczniu 1968 roku jako zespół STANAVFORLANT (Standing Naval Force Atlantic ? Stały Zespół Sił Morskich na Atlantyku). W 2003 roku jego nazwę zmieniono na Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG-1) i podporządkowano pod Dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych NATO na Atlantyku. SNMG-1 jest częścią Sił Odpowiedzi NATO.

SNMG-1 to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wielonarodowy zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny.

Okręty SNMG-1 prowadzą ćwiczenia zarówno w składzie zespołu jak i z okrętami sił morskich państw członkowskich NATO i Partnerstwa dla Pokoju. Okręty SNMG-1 operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich, wypełniając swoje zadania okręty monitorują żeglugę, kontrolują podejrzane jednostki, prowadzą akcje blokadowe oraz ewakuują zagrożoną ludność i są bazą dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.