Saperzy US Army usuwający miny lądowe. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

ONZ: Rozminowanie Iraku i Syrii zajmie 40-50 lat

Dyrektor Służb Narodów Zjednoczonych ds. rozminowywania (UNMAS) poinformowała, że będzie potrzeba od 40 do 50 lat, przy rocznych kosztach rzędu 170-180 mln USD, na usunięcie wszystkich min lądowych, improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) oraz innych niewybuchów w dotkniętych wojną Iraku i Syrii.

Logo Służb Narodów Zjednoczonych ds. rozminowywania (UNMAS). / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

We wtorek, 4 kwietnia br. Agnes Marcaillou, dyrektor Służb Narodów Zjednoczonych ds. rozminowywania (United Nations Mine Action Service; UNMAS) na konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Wiedzy o Minach i Działaniach Zapobiegających Minom (International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action) powiedziała, że będzie potrzeba od 40 do 50 lat, przy rocznych kosztach rzędu 170-180 mln USD, na usunięcie wszystkich min lądowych, improwizowanych ładunków wybuchowych (improvised explosive device; IED) oraz innych niewybuchów w ogarniętych wojną Iraku i Syrii:

Przewidujemy dziesięciolecia pracy, aby te kraje [Irak i Syria ? przyp. red.] wyglądały jak Europa po II wojnie światowej, gdzie przecież wciąż tutaj znajdowane są niewybuchy. ? powiedziała Agnes Marcaillou.

Dodała, że jej służby, które również muszą likwidować zagrożenie ze strony IED i innych niewybuchów, będą potrzebować stałego finansowania rzędu 170-180 mln USD rocznie na rozminowanie obszarów odbitych Państwu Islamskiemu (ISIS) w Iraku, a do samego oczyszczenia Mosulu będzie potrzeba 50 mln USD rocznie. Obecnie, wojska irackie wspierane przez lokalne siły oraz Amerykanów i Francuzów prowadzą działania zbrojne, mające na celu wyzwolenie zachodniej części miasta z rąk dżihadystów (czytaj także: Sukcesy w operacji mosulskiej ? zapowiedź odbicia zachodniej części miasta).

Dyrektor UNMAS powiedziała, że uczynienie tych dwóch państw znowu bezpiecznymi będzie wymagać od społeczności międzynarodowej ogromnego nakładu sił i środków, ale jest to wykonalne:

Im więcej funduszy będzie dostępnych, tym więcej zespołów [rozminowywania] będziemy mogli zatrudnić, tym więcej szkoleń będziemy mogli przeprowadzić dla sił irackich i innych. Na koniec będzie trzeba upoważnić rząd Iraku do zajęcia się swoim problemem, tak jak [kiedyś] Francuzów i Niemców. ? dodała.

Macaillou wezwała społeczność międzynarodową do zwiększenia funduszy, jeśli chce aby uchodźcy i wewnętrzni przesiedleńcy z Iraku i Syrii, mogli powrócić do domów i bezpiecznie żyć. Dodała również, że ONZ mocno angażuje się w prace nad protezami dla ofiar min lądowych, IED i niewybuchów, które powstają dzięki technologii drukarek 3D. W taki sposób koszt wyprodukowania protezy kończyn można obniżyć z około 18-20 tysięcy do 3-5 tysięcy USD.

Po lewej: Agnes Marcaillou, dyrektor Służb Narodów Zjednoczonych ds. rozminowywania (UNMAS). / UN Photo/JC McIlwaine.

Źródło:

ekurd.net: UN says 40-50 years needed to clear weapons in Iraq and Syria

Czytaj także:

Mosul: ISIS wykorzystuje drony do ataków na wojska irackie

Okrążenie Mosulu zostało zamknięte

Operacja wyzwolenia Mosulu z rąk ISIS oficjalnie rozpoczęła się

Erdo?an: Turcja wkroczy do Iraku, aby wyzwolić Mosul

Miotacze min Volcano wrócą do użytku w 2018 r.

U.S. Army przygotowuje saperskie jednostki szybkiego reagowania

Roboty saperskie BALSA dla Wojska Polskiego

Tatra Force ? nowy wóz dla czeskich policyjnych saperów

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.