Demonstrator japońskiego myśliwca 5. generacji X-2 (znanego wcześniej jako ATD-X Shinshin). / Wikimedia Commons (CC-BY-SA 4.0).

Opóźnienia programu japońskiego myśliwca 5. generacji F-3

Jak poinformowała agencja Reutera, powołując się na japońskie źródła, władze w Tokio opóźnią decyzję w sprawie budowy myśliwca wielozadaniowego 5. generacji F-3 z uwagi na ogromne koszta i potrzeby innych programów zbrojeniowych.

W poniedziałek, 13 listopada br. agencja Reutera, powołując się na cztery źródła w Japonii, poinformowała, że władze w Tokio opóźnią decyzję w sprawie budowy myśliwca wielozadaniowego 5. generacji F-3 z uwagi na ogromne koszta i potrzeby innych programów zbrojeniowych, takich jak naziemny system obrony przeciwrakietowej AAMDS (Aegis Ashore Missile Defense System) czy amerykańskie samoloty F-35 Lightning II.

W obliczu rosnącego zagrożenia militarnego ze strony Korei Północnej (czytaj więcej: Kolejna północnokoreańska rakieta balistyczna nad Japonią oraz: Północnokoreańska rakieta balistyczna przeleciała nad Japonią) oraz zwiększonej aktywności chińskiego lotnictwa wojskowego nad Morzem Wschodniochińskim (czytaj więcej: Kolejny incydent chińskiego i japońskiego lotnictwa wojskowego, Spór Chiny-Japonia: Nowe pociski przeciw-okrętowe trafią na Wyspy Riukiu oraz: Incydent z udziałem japońskiego i chińskiego lotnictwa), Japonia jest pod presją, by wzmocnić swoje zdolności obronne na dwóch frontach.

Program budowy rodzimego myśliwca 5. generacji o nazwie F-3, którego demonstrator technologii X-2 (znany wcześniej jako ATD-X Shinshin) został zaprezentowany publicznie w dniu 28 stycznia ub. r. (czytaj więcej: Prezentacja demonstratora japońskiego myśliwca 5. generacji [WIDEO]) i oblatany w dniu 22 kwietnia tego samego roku (czytaj więcej: Oblot japońskiego demonstratora myśliwca 5. generacji [WIDEO]), stoi pod znakiem zapytania przede wszystkim z powodu kosztów samego opracowania i wdrożenia do służby, które szacowane są na co najmniej 40 mld USD. Według specjalistów, są to jedynie koszty początkowe, a sam tylko demonstrator kosztował już około 350 mln USD.

Jak podkreśla agencja Reutera, decyzja co dalej z F-3, jeśli zostanie podjęta w drugiej połowie przyszłego roku, będzie po nie w czasie, aby uwzględnić go w nadchodzącym pięcioletnim programie modernizacji technicznej, który rozpocznie się w kwietniu 2019 roku, a którego założenia pojawią się pod koniec 2018 roku.

Jedno z japońskich źródeł, chcące zachować anonimowość, powiedziało agencji Reutera, że kierunek programu F-3 polega na cofnięciu decyzji w jego sprawie, gdyż ta nastąpi dopiero po 2018 roku i będzie opierać się o to, czy japoński myśliwiec 5. generacji powstanie o siłach krajowego przemysły czy w ramach współpracy międzynarodowej. Z kolei rzecznika Agencji Zamówień Technologicznych i Logistyki (Acquisition, Technology & Logistics Agency; ATLA) przy Ministerstwie Obrony powiedziała, że decyzja o opóźnieniu programu F-3 nie skutkuje żadnymi wnioskami.

Przy budżecie obronnym, który wynosi mniej niż 60 mld USD (około 1% PKB), a którego wzrost wyniósł w ostatnich latach mniej o niż 3%, program F-3, nawet rozłożony na lata, jest bardzo poważnym przedsięwzięciem dla japońskiego podatnika. Równolegle, Japonia chce wdrażać wspomniany system AAMDS, myśliwce 5. generacji F-35 Lightning II oraz przemiennopłaty MV-22B Osprey Block C (czytaj więcej: Zaprezentowano pierwszy przemiennopłat MV-22B Osprey dla Japonii). W dniu 12 listopada br. dziennik Japan Today poinformował, że Tokio rozważa rozmieszczenie nowego systemu obrony przeciwrakietowej w prefekturach Akita i Yamaguchi (odpowiednio w północno-wschodniej i południowo-zachodniej część wyspy Honsiu).

A to tylko wierzchołek góry lodowej. Tylko w samych Stanach Zjednoczonych, w 2013 roku Japonia zamówiła procedurą FMS (Foreign Military Sales) sprzęt wojskowy o wartości 118 mld JPY (ok. 1,04 mld USD), natomiast w ubiegłym roku wartość zakupów wzrosła do 486 mld JPY (ok. 4,27 mld USD). W ubiegłym tygodniu, podczas wizyty Donalda Trumpa w Tokio, amerykański prezydent wezwał premiera Shinz? Abe do zakupu kolejnych systemów uzbrojenia amerykańskiego, jednocześnie apelując o zwiększenie wkładu we wspólną obronę.

Źródła:

reuters.com: Exclusive: Japan to delay multi-billion dollar fighter jet development – sources

japantoday.com: Japan studying missile interceptor deployment in Akita, Yamaguchi

Czytaj także:

USA przebazują 12 myśliwców F-35A do Japonii

Japonia: Projekt nowego niszczyciela rakietowego wybrany

Japonia: Testy nowej ponaddźwiękowej rakiety przeciw-okrętowej XASM-3 [WIDEO]

Japonia ujawniła nowy kołowy transporter opancerzony [WIDEO]

Indie: Siły Powietrzne chcą zakończenia współpracy z Rosją nad myśliwcem 5. generacji

Japonia modernizuje swoje baterie rakiet Patriot 

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.