Opóźnienie w przetargu na nowe śmigłowce wielozadaniowe dla WP

Właśnie pojawiła się informacja o opóźnieniu w programie pozyskania nowych śmigłowców wielozadaniowych dla WP. I o tym, że na prośbę dwójki wykonawców termin przysłania ofert  przesunięto na 28.11.2014. Oznacza to, że nowych maszyn mających zastąpić w linii rodzinę Mi-8/17 możemy się spodziewać dopiero, gdzieś na przełomie 2016/2017 roku.

Przypomnę, że w przetargu na ponad 70 maszyn wielozadaniowych biorą udział trzy znane firmy, bądź konsorcja zajmujące się produkcją maszyn tej klasy. Pierwszym jest „Program EC725 Caracal Polska”. Jest to złożone z dwóch firm: Airbus Helicopters i Heli Invest Sp. z o.o. konsorcjum oferujące śmigłowce EC-725 Caracal. Drugą jest oferta Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL Świdnik SA.”, która oferuje maszyny AW-149. Ostatnim jest zaś konsorcjum złożone z Sikorsky Intermational Operations Inc., Sikorsky Aircraft Corporation i Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o. o. z maszyną S-70i, a także prawdopodobnie morski wariant SH-60R. Według rzecznika prasowego MON Jacka Sońty do ministerstwa wpłynęło niemalże 800 pytań dotyczących warunków technicznych, a do tego dwójka oferentów poprosiła wydłużenie terminu składania ofert. Opóźnienie spowoduje późniejsze niż planowano wycofanie Mi-8/17 z naszych Sił Zbrojnych.

Komentarze

Student Instytutu Historycznego UW. Interesuję się historią wojskowości oraz techniką wojskową, w szczególności okres od początku II wojny światowej aż do dnia współczesnego.