Fot. Orbital ATK.

Orbital ATK demonstruje możliwości amunicji programowalnej przeciwko dronom

W dniu 17 stycznia br. korporacja aerokosmiczna Orbital ATK poinformowała o udanej demonstracji użycia amunicji programowalnej zintegrowanej z armatą automatyczną XM914 Bushmaster kal. 30 mm na transporterze opancerzonym Stryker przeciwko bezzałogowym aparatom latającym (UAV).

Fort Sill, Oklahoma, USA. / Wikimedia Commons.

W środę, 17 stycznia br. amerykańska korporacja aerokosmiczna Orbital ATK, będąca od niedawna częścią giganta zbrojeniowego Northrop Grumman (czytaj więcej: Northrop Grumman przejmuje prywatną korporację Orbital ATK), poinformowała o serii udanych demonstracji użycia amunicji programowalnej zintegrowanej z armatą automatyczną XM914 Bushmaster kal. 30 mm na kołowym transporterem opancerzonym Stryker przeciwko bezzałogowym aparatom latającym (unmanned aerial vehicle; UAV).

W demonstracjach pod kryptonimem Maneuver Fires Integrated Experiment (MFIX) brali udział żołnierze US Army z Fort Sill (Oklahoma) podczas których uzyskali przydatne informacje zwrotne na temat zapotrzebowania i ewentualnego wypełniania luk w zdolnościach mobilnej obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu (Mobile Short-Range Air Defense; M-SHORAD). Orbital ATK zademonstrował swoją zdolność do łączenia zarówno ataku elektronicznego, jak i kinetycznego poprzez system AUDS (anti-unmanned aerial vehicle defense system; system obrony powietrznej przeciw bezzałogowcom), który wykrywa, śledzi, identyfikuje i niszczy drony. System broni XM914 Bushmaster zapewnia także załodze pojazdu siłę ognia potrzebną do obrony przed zagrożeniami naziemnymi.

Dan Olson, wiceprezes i dyrektor generalny działu Armament Systems Division w Orbital ATK, powiedział:

Możliwość integracji sprawdzonych technologii jest kluczem do skrócenia czasu pozyskiwania i zapewnienia żołnierzom sprzętu, którego potrzebują dzisiaj. Ćwiczenia i pokazy, takie jak MFIX, zapewniają US Army i przemysłowi możliwość zrozumienia, w jaki sposób możemy współpracować, aby skoncentrować nasze wysiłki na szybkim dostarczaniu technologii nowej generacji.

Fot. Orbital ATK.

System AUDS jest modułowy, co oznacza, że jego części mogą być dostosowane do użycia na różnych platformach w zależności od wymagań misji lub może być zainstalowany w stałej lokalizacji w celu zapewnienia obrony przeciw dronom dla obiektu lub bazy operacyjnej.

Na początku 2018 roku Orbital ATK otrzymał 8,5 mln USD kontraktu od dyrekcji programu zwalczania rakiet, pocisków artyleryjskich i moździerzowych (PD C-RAM) w Program Executive Office Missiles and Space (Redstone Arsenal; Alabama) w US Army, w celu zintegrowania systemu AUDS w mobilny system zwalczania bezzałogowych aparatów latających. Pierwsze informacje o postępach w pracach nad nową amunicją kierowaną komendami, z zapalnikiem zbliżeniowym i programowalną dla armat automatycznych MK44 XM813 kal. 30/40 mm i XM914 Bushmaster kal. 30 mm pojawiły się w dniu 20 października ub. r. Poinformowano wówczas, że nowa amunicja ma zapewnić lepsze możliwości rażenia dla szerokiego zakresu lądowych i powietrznych platform bojowych.

Co ciekawe podczas demonstracji Orbital ATK pokazał także, jak żołnierz uzbrojony w granatnik samopowtarzalny M25 CDTE (Counter Defilade Target Engagement) kal. 25 mm, może zwalczyć drony przeciwnika. Pierwotnie zaprojektowany, aby zapewnić żołnierzom możliwość na precyzyjne rażenie przeciwnika, dzięki możliwości zaprogramowania odległości w jakiej ma eksplodować granat, system kontroli ognia i amunicja programowalna udowodniły podczas MFIX, że zwalczanie dronów jest naturalną, dodatkową możliwością, którą zapewnia ten system. Ta część demonstracji wydaje się interesująca z uwagi na informację z dnia 5 maja ub. r. o zerwaniu przez US Army kontraktu z producentem na dostawę 20 egzemplarzy granatnika, co może zagrozić całemu programowi wdrożeniowemu tej stosunkowo nowej broni (czytaj więcej: US Army: Koniec granatnika M25 CDTE?).

Fot. Orbital ATK.

Źródło:

orbitalatk.com: Orbital ATK Demonstrates Counter Unmanned Aerial Systems Technologies 

janes.com: Orbital ATK progresses new medium-calibre munition development

Czytaj także:

USAF poszukują systemów broni laserowej i mikrofalowej przeciwko dronom

DARPA: trzy zespoły opracują system ochrony konwojów przed dronami

Francuska armia szkoli orły do walki z dronami

Piechota Morska szuka sposobu na wrogie drony

F-35A Lightning II zestrzelił drona

Departament Obrony USA zamówił setkę zestawów do zwalczania dronów [WIDEO]

SkyWall 100: broń na małe drony [WIDEO]

Chińskie siły powietrzne utworzyły pierwszą jednostkę do zwalczania dronów

Japońska policja powołała oddział łowców dronów

Udany test miniaturowej broni laserowej

Włoska propozycja na zagrożenie ze strony BSL

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.