Ostatnia Walka
Ostatnia Walka

Ostatnia Walka, Jan Zumbach.

Ostatnia Walka. Autobiografia jednego z pilotów Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie walczącego od września 1939 do maja 1945 roku. Jest to spojrzenie oczami lotnika na te wszystkie lata, gdy było się zmuszonym zostać na emigracji poza granicami swojej ojczyzny. Pilot, który miał niemałe osiągnięcia na swoim koncie musiał zarabiać na swoje utrzymanie przemycając diamenty albo złoto.

Ostatnia Walka zainteresowała mnie nie tylko przez tytuł, ale także przez ciekawie stworzoną okładkę. Przyciągnęła ona mój wzrok na tyle, że postanowiłem sięgnąć po tą pozycję. Do tego osoba Autora wywołuje kontrowersje. Szczególnie dotyczą one jego powojennego życia i śmierci w tajemniczych okolicznościach.
Ostatnia Walka została napisana przez doświadczonego pilota myśliwskiego, pułkownika-pilota Jana Zumbacha, jednego z najwyżej odznaczonych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych.
Ostatnia Walka składa się z sześciu części zawierających po kilka podrozdziałów. Pierwszy i ostatni dotyczy tego jak autor uczestniczył w walkach o niepodległość jednej z prowincji Konga Biafry w 1967 roku. Kolejny dotyczy przygód Autora podczas II Wojny Światowej, gdy latał w Dywizjonie 303. Trzeci to praca jako kurier pocztowy i kierowniku linii, czwarty opowiada o karierze przemytnika. Piąty zaś mówi o walce dla Katangi w 1962 roku.
Ostatnia Walka to opowieść o pilocie, który przez wiele lat walczył za wolność swojej ojczyzny. Gdy jednak pozostał na emigracji musiał się imać różnych zajęć, by zarobić na swoje utrzymanie. Książka jest autobiografią jednego z najlepszych pilotów Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, walczącego od września 1939 roku aż do niepomyślnego dla naszego narodu zakończenia II Wojny Światowej.
Ostatnia Walka zawiera sporo zdjęć zarówno z czasów wojny jak i po niej. Dodatkowo zawiera raporty z walki z okresu od 1940 do 1944 roku i listy, które przybliżają tamte wydarzenia.
Ostatnia Walka to barwna, pełna niebezpiecznych momentów i przemyśleń Autora nad sytuacją jaka panuje dookoła niego. Ukazuje on nam prawdę i okrucieństwo wojny domowej, które panowały w tamtym okresie i które jeszcze do dzisiaj mają wpływ na współczesne wydarzenia.
Gorąco polecam.

Komentarze

Student Instytutu Historycznego UW. Interesuję się historią wojskowości oraz techniką wojskową, w szczególności okres od początku II wojny światowej aż do dnia współczesnego.